Virkistävä Siikajoki -hankkeen alaiset toimet ovat päässeet kesäpäivinä käyntiin. Lauantaina 12. kesäkuuta sekä Tuneli että Kirkkokoskenpuiston Rumparin ranta saivat ehostusta talkoovoimin.
Tunelissa maisemat muuttuivat kerralla, kun talkoissa oli ollut kymmenen ihmistä ja yksi kuormaaja. Alueella tehtiin risukkojen raivauksia, jotta ranta-alue saataisiin esiin. Kesän mittaan Tunelissa tehdään vielä merkittäviä uudistuksia, kun rantaan rakennetaan tulistelupaikka ja alueelle tehdään pysäköintialue.
– Rannalle raivataan polkuja, jotta pääalueelta pääsee suoraan kulkemaan jokisuiston varteen ja siitä jokisuulle päin, Tuneliin liittyvistä kunnostuksista kertoo Virkistävä Siikajoki -hankkeen hanketyöntekijä Pirkko Paakkari.