Py­hän­näl­lä juh­li­taan lii­kun­ta­hal­lin laa­jen­nuk­sen ja uuden kun­to­sa­lin val­mis­tu­mis­ta – Kun­to­sa­liin saatiin tup­las­ti ne­liöi­tä

Pyhäntä
Pyhännän laajennetun liikuntahallin viimeistelytöitä seuraamassa olleet Matti  Saaranen ja Timo Aitto-oja iloitsevat, että kuntalaisten toive hallitilan kehittämisestä toteutui. Uusi kuntosali saa kiitosta Veikko Huhtalalta ja maasavetoa treenaavalta Erkko Oikariselta. Oikarinen käy treenaamassa Kärsämäeltä saakka.
Pyhännän laajennetun liikuntahallin viimeistelytöitä seuraamassa olleet Matti Saaranen ja Timo Aitto-oja iloitsevat, että kuntalaisten toive hallitilan kehittämisestä toteutui.
Pyhännän laajennetun liikuntahallin viimeistelytöitä seuraamassa olleet Matti Saaranen ja Timo Aitto-oja iloitsevat, että kuntalaisten toive hallitilan kehittämisestä toteutui.
Kuva: Sari Kihnula

Perttulin päivien tapahtumien yhteydessä on tilaisuus nähdä omin silmin, miltä koulun salissa nyt näyttää, kun vuosia toivottu laajennus on tehty ja sisäpinnat päivitetty. Kuntoilijoiden silmä lepää salin rinnalle rakennetun uuden kuntosalin uutuuttaan kiiltävissä pinnoissa ja uusissa laitteissa. Uusien tilojen avajaisia vietetään sunnuntaina Perttulinpäivien juhlan yhteydessä.

Kilpailumitat täyttävän salibandykentän saamisen rinnalla monen kuntalaisen toiveena oli saada hallille lisätilaa niin, että iltakäyttöön saataisiin lisävuoroja.

– Meillä on ollut iltakäyttöä niin paljon, että salissa on ollut hyvinkin täyttä. Uusi halli mahdollistaa useampien liikuntaryhmien yhtäaikaisen toiminnan. Samaan aikaan pystyy olemaan jumppaa, lentopalloa ja vaikka sulkapalloa, kun sali voidaan jakaa kolmeen osaan, vapaa-ajanohjaaja Matti Saaranen kuvailee.

Kuntosalitilat ovat kokeneet huiman parannuksen verrattuna aiempiin kirjaston päädyssä olleisiin tiloihin, jossa ei ollut pukeutumistila, vaan pelkkä naulakko. Lattiapinta-ala on yli kaksinkertaistunut, kuntosalille on saatu suihkulla varustetut pukeutumistilat ja lukollisia kaappeja asiakkaiden käyttöön.

– Kuntosalille on hankittu muutama uusi sellainen laite, joita on vuosien varrella toivottu: dippi, smith-kyykky, perus selkäpenkki ja painonnostolava. On hankittu laitteita, jotka mahdollistavat vapaiden painojen käytön ja varattu tilaa niin, että niiden käyttö onnistuu turvallisesti.

FAKTA

Liikuntahalli ja uusi kuntosali

Kustannusarvio noin 1,1 miljoonaa euroa. Hankkeeseen saatiin noin 330 000 euron valtion avustus.

Kustannusarvio ylittyi noin 90 000 euroa vanhan puolen lattiaremontin ja lisäasfaltointitöiden johdosta.

Koulun liikuntasali laajeni halliksi lisäneliöiden myötä, joita tuli

330

43 metriä pitkä 22 metriä leveä halli mahdollistaa täysimittaisen salibandykentän pystyttämisen.

Kuntosaliin siirrettiin vanhan salin toimivat laitteet. Laitekantaa täydennettiin kuntalaisten toivomilla laitteilla.

Mainos
Siikajokilaakson pelit

Pelaa Siikajokilaakson digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä