22-sivuisen kuntastrategian keskeiset tavoitteet on tiivistetty yhdelle sivulle niin sanotuksi huoneentauluksi. Menestyvä Pyhäntä elää ihmisistä, yrityksistä ja ympäristöstä.
Pyhäntäläiset arvot muodostavat perustan kaikelle toiminnalle ja päätöksenteolle. Arvoja ovat asukkaista huolehtiminen, yrittäjäystävällisyys, ympäristöstä huolehtiminen ja itsenäinen kunta.
Pyhännän kunnan strategiset painopistealueet ovat vahva ja monipuolinen elinkeinoelämä, vastuullinen kasvu sekä viihtyvyys ja hyvinvointi.
Edellisen kuntastrategian painopistealueina olivat kunnan väkiluvun laskun pysäyttäminen ja uusien työpaikkojen luominen sekä olemassa olevien työpaikkojen turvaaminen. Näissä vuonna 2012 asetetuissa tavoitteissa on onnistuttu.
– Uudella valtuustokaudella tavoitteena on entistä enemmän kunnan elinvoimaisuuden lisääminen, palveluiden lisääminen ja asukasluvun kasvattaminen, kun saadaan Pyhännällä töissä käyvät muuttamaan kuntaan, linjaa kunnanjohtaja Jouko Nissinen.
Edellisessä strategiassa painotettiin teollisuuden tarvitsemien rakennusten rakentamiseen, tällä kertaa kunnan voimavaroja suunnataan asunto- ja palvelutuotantorakentamiseen.
Kunta on vahvasti mukana Pyhännälle suunnitteilla olevan kauppakeskuksen valmisteluissa. Tällä hetkellä näyttää siltä, että liiketiloille on kysyntää niin, että hanke toteutuu ja Pyhännälle saadaan kaivattuja uusia palveluita ja jo Pyhännällä toimiville yrityksille uusia toimitiloja.
Strategian mukaisesti kunta jatkaa satsauksiaan asuntorakentamiseen. Ensimmäiset uudet vuokra-asunnot valmistuivat Rantakujalle vuonna 2015. Seuraavana vuonna valmistui kuusi asuntoa Manuntielle. Viime vuonna rakennettiin Koivukujalle taloyhtiö, johon tuli viisi vuokra-asuntoa ja viisi omistusasuntoa. Keväällä valmistuu jälleen viisi uutta vuokra-asuntoa.
Uusia hankkeita suunnitellaan. Kunnassa valmistellaan kaavamuutosta, joka mahdollistaa uusien rivitalojen rakentamisen keskustan alueelle, lähelle palveluita.
Nissinen arvioi, että Pyhännän väkiluvun kasvun tiellä on pula uusista vuokra-asunnoista. 1970–1980-luvuilla rakennettuihin rivitaloihin ei kannata tehdä mittavia peruskorjauksia, koska remonttikulut olisivat korkeat eikä korjaten voida taata, ettei asuntoihin jää rakenteissa piileviä vaurioita.
Osana kunnan palvelurakenteeseen panostamista on uuden päiväkoti-esikoulun rakentaminen. Kiinteistö valmistuu peruskoulun yhteyteen maaliskuussa.
Vanhan päiväkodin tiloihin kaavaillaan erityisryhmien tiloja. Nuorisotilat on tarkoitus siirtää nykyisen esikoulun tiloihin. Isona hankkeena suunnitteilla on myös liikuntasalin laajennus.
Nuorten paikkakunnalla viihtymisen takaamiseksi Pyhännällä kannetaan huolta naapurikuntien koulutustarjonnasta. Nissinen on toiveikas, että Siikalatvan lukion toimintaa onnistutaan kehittämään niin, että lukio säilyy Siikalatvalla.
Strategian osaksi on kehitetty mittaristo, jolla voidaan seurata, toteutuvatko asetetut tavoitteet. Kunnanvaltuuston kokouksessa puheenjohtaja Matti Leiviskä tähdensi, ettei mittaristoa pidä tulkita liian tarkkaan, harvan toimenpiteen vaikutus näky heti, yleensä tulokset näkyvät viiveellä.
Valtuutettu Pilvi Härmä toivoi, että niin valtuutetut kuin osastopäälliköt sitoutuvat strategiaan kirjattujen asioiden toteutumiseen.
Valtuutettu Sami Kamula pohti, tarkoittaako tavoite koulutusasteen noususta sitä, että Pyhännälle toivotaan muuttavan vain kouluttautuneita ihmisiä. Kunnanjohtaja tarkensi lähtökohtana olevan paikkakunnalla jo asuvien koulutustason nousun. Moni Pyhännällä toimiva yritys tarjoaa työntekijöilleen mahdollisuuden suorittaa työhön vaadittavan ammattitutkinnon työn ohessa.