Revonlahdelle on luvassa valtion varoja kasitien kunnostukseen, mutta Revonlahden koululta Relletintielle jatkuvalta pyörätielle ei ole rahoitusta. Arkistokuva: Mirko Kovalainen
Kuva: Mirko Kovalainen
Siikajoki/Revonlahti Tuulivoimayhtiö Intercon Energy (IE) on tarjoutunut rahoittamaan kevyenliikenteen väylän rakentamista maantien 807 varrelle Revonlahdelle. Yhtiöllä on kuitenkin ollut yksi ehto: hallinto-oikeuteen jätetyt valitukset Vartinoja II ja Isoneva I tuulivoimalahankkeista on vedettävä pois.
Ehdotuksen teki puhelimitse helmikuun lopulla IE:n toimitusjohtaja Markku Tarkiainen revonlahtiselle kunnanvaltuston jäsenelle Riitta-Liisa Salmenkankaalle.
Hän on yksi valitusten jättäjistä. Lisäksi tammikuun valtuuston kokouksessa hän nosti esille asian pyörätien rakentamisesta talkoilla.
Lue lisää 31.3. Siikajokilaaksosta