Raahen ra­veis­sa tes­tat­tiin ki­sa­kun­to äi­tien­päi­väk­si

Kaunis Elsa puolusti johtopaikkaa viimeiselle kierrokselle lähdettäessä. Poninsa juoksuun tyytyväinen Sofia Yliklaavu puki Havulan Hulivilille lämmintä ylle startin jälkeen.
Kaunis Elsa puolusti johtopaikkaa viimeiselle kierrokselle lähdettäessä.
Kaunis Elsa puolusti johtopaikkaa viimeiselle kierrokselle lähdettäessä.
Kuva: Tiina Niinimaa

– Harjoitusraveissa on hyvä käydä testaamassa hevosen sen hetkinen kunto, kertoo päivän ensimmäistä lähtöä jännittänyt Anne Niskala.

Tuomiojalla asuva Niskala oli saapunut raveihin Sofia Yliklaavun ja Santtu Niskalan omistaman Havulan Hulivilin taustajoukoissa. Yliklaavun ohjastamalla shetlanninponitammalla oli vauhtia sen verran paljon, että askellajit meinasivat mennä sekaisin. Poni ylitti maaliviivan ensimmäisenä, mutta lopulliseksi tulokseksi kirjattiin hylätty liikojen laukkojen vuoksi.

– Hyvä mieli jäi silti. Otettiin tämä hiittinä, ettei tule liian pitkää kilpailutaukoa, Anne Niskala ja Sofia Yliklaavu hymyilevät.

Poni starttaa virallisessa lähdössä ensi sunnuntaina Tornion raveissa.

Ravipäivän neljäs lähtö oli Ruukin Teboilin nimikkolähtö. T:mi V. Lindelän sponsoroimasta upeasta tummansinisestä voittajaloimesta oli kilpailemassa kahden poisjäännin jälkeen viisi suomenhevosta. Lähdössä ruukkilaista kunniaa puolusti Tamara Väänäsen valmentama ja ohjastama Kaunis Elsa.

Rellettiläinen 5-vuotias tamma piti kärkipaikkaa hallussaan vielä ensimmäisen kierroksen jälkeen, mutta taipui loppusuoralla niukasti toiseksi.

– Todella tyytyväinen olen. Tässä on viimeisen vuoden aikana ollut vähän vastoinkäymisiä ja huoltohommia, joten tämä oli tämmöinen kunnontarkistus, Väänänen riemuitsee.

Väänänen kehuu Hummastinvaaran hyväkuntoista rataa. Tasaisella pinnalla pystyi pitämään yllä reipasta vauhtia ja ohjastaja-valmentaja kertoo Kaunis Elsan lähes sivunneen omaa ennätystään.

– Eipä tämä vaikuta edes pahasti hengästyneeltä, vähän tuntuu jääneen vielä varastoonkin, Väänänen tuumii rauhallisen tamman varusteita riisuessaan.

Jotain taustajoukkojen tyytyväisyydestä kertoo sekin, että myös Kaunis Elsa pääsee aloittamaan kesän kilpailukauden virallisesti äitienpäivänä Torniossa.

Ilmoita asiavirheestä