Raa­hen­tien tal­vi­hoi­to kohenee – muutos pe­rus­tuu raskaan lii­ken­teen määriin

Liikenne- ja viestintäministeriö päätti helmikuussa kahden miljoonan euron lisärahoituksesta teiden talvihoitoon. Siikajokivarren tiestöllä talvihoito paranee 88-tiellä Pulkkilan ja Vihannin välillä 1. maaliskuuta alkaen.
Liikenne- ja viestintäministeriö päätti helmikuussa kahden miljoonan euron lisärahoituksesta teiden talvihoitoon. Siikajokivarren tiestöllä talvihoito paranee 88-tiellä Pulkkilan ja Vihannin välillä 1. maaliskuuta alkaen.
Kuva: Sari Junnonaho

Pohjois-Pohjanmaan ely-keskuksen alueella tien talvihoitoluokkaa nostetaan 1. maaliskuuta alkaen 134 kilometrillä.

Liikenne- ja viestintäministeriön päättämän teiden talvihoidon kahden miljoonan euron lisärahoituksen turvin Pulkkila–Vihanti välin tienhoitoluokka nousee II-hoitoluokasta 1B-hoitoluokkaan.

IB-hoitoluokan tiet hoidetaan melko korkeatasoisesti, mutta pääosin ilman suolaa. Tien pinta on liikennemäärästä ja säästä riippuen osittain paljas, osittain tiellä on polannekaistoja ja tie voi olla kokonaan lumipolanteen peittämä. II-hoitoluokassa tien pinta on pääosin polannepintainen ja polanteessa voi olla uria. Tie hiekoitetaan vain täsmähiekoituksena esimerkiksi mäet ja kaarteet hiekoittaen.

Rahoitus myönnetään osana liikenne- ja viestintäministeriön ja Liikenneviraston yhteistä teiden talvihoidon tehostamisohjelmaa. Liikennevirasto korotti jo vuoden vaihteessa yli 600 tiekilometrin talvihoitoluokkaa merkittävimmillä tieosuuksilla. Siikajokivarressa talvihoitoluokka nousi tuolloin Paavolantiellä Rantsilan ja Savalojan välillä II-hoitoluokasta IB-hoitoluokkaan.

Lisärahoituksella talvihoitoa pyritään parantamaan noin 700–1400 tiekilometrillä vähäliikenteisimmillä tieosuuksilla.

Pohjois-Pohjanmaan ely-keskuksesta esitettiin jo alkutalvesta, että Siikalatvan urakka-alueella talvihoitoluokkaa pitäisi nostaa myös 88-tiellä. Ehdotus ei kuitenkaan mennyt läpi, koska liikennevirran ei Pulkkilan ja Vihannin välillä katsottu olevan riittävän suuri.

Talvihoitotasojen uudelleen tarkastelussa kiinnitettiin huomiota kohteisiin, jossa on runsaasti raskasta liikennettä tai muita liikenteellisiä erityispiirteitä. Uudessa rahanjaossa Raahentie pääsi mukaan korotettavien hoitoluokkien teiden listalla, koska tiellä on runsaasti rekkaliikennettä. 88-tietä hoitaa YIT Pulkkila–Karhukangas välillä ja Destia Karhukankaalta Vihantiin. Vihanti–Raahe väli 88-tietä on hoidettu jo aiemmin IB-hoitoluokan tienä.

Ilmoita asiavirheestä