Rok­ki­mies halusi ko­ti­bi­leet – kek­ke­reis­tä pai­sui­kin maa­ti­la­fes­ta­rit

Pekka Törmälä on koristanut stagen etureunan Zetorin keulamaskilla, kärrynpyörällä ja isän suksilla.
Pekka Törmälä on koristanut stagen etureunan Zetorin keulamaskilla, kärrynpyörällä ja isän suksilla.
Kuva: Kirsi Junttila

Lehmä ei ole rockista moksiskaan. Ei juutu märepala kurkkuun eikä piimi maito utareeseen.

Se on hyvä, sillä Karinkannassa, aivan lehmälaitumen vieressä, soi rock 3. elokuuta koko illan. Ilta on Pekka Törmälän puuhaaman Liiteri-rockin oma, ja silloin kaikki kansa pääsee jammailemaan apilanurmelle Törmälän kotitilan liiterin taakse.

Rockin vaikutusta lehmiin tuli testattua jo viime kesänä, kun Törmälä sai idean järjestää kotiin pienet pirskeet, jossa soittaisi oma bändi Liiteri Rockers.

– Aloin touhuta ja sitten karkas mopo käsistä, Törmälä kertoo.

Innostunut mies sai mukaan veljensä Sauli Törmälän Blues Bastardsin sekä kaksi muuta yhtyettä. Konevajan taakse Törmälä rakensi klapilaatikoista esiintymislavan ja pystytti pellolle penkkejä. Tapahtumasta ilmoitettiin Facebookissa.

Autoja tuli jonossa ja liiterin takana pellolla musisointia kuunteli jopa 400 ihmistä.

– Kävijät kehuivat, että olipa mahtava tunnelma, ei kaupungissa ole tällaista festaria. Kaikki oli ihan innoissaan ja tuli paine järjestää toisen kerran, Törmälä kertoo.

Tänä vuonna illan teema on lähiruoka, joka on luomuviljaa kasvattavan Törmälän mukaan hirveän tärkeä asia.

– Ilmastonmuutos uhkaa ja siksi täytyy suosia lähellä tuotettua ruokaa, hän painottaa.

Ilmastonmuutoksen torjunnasta muistuttavat muutkin puitteet. Väki käyskentelee hiiltä sitovan nurmen päällä ja esiintymislavan sisuksissa on kuutioittain kotimaista uusiutuvaa energiaa, koivuklapia. Ja kaiken lisäksi:

– Tämä on lähirockia. Ei tarvitse lähteä ajamaan pitkin maisemia, vaan tapahtuma on lähellä, Tömälä sanoo.

Pekasta ja festareista lisää 25.7. ilmestyneessä Siikajokilaaksossa.

Liiteri-rock

3. elokuuta Karinkannassa Törmälän tilalla

Koko perheen tapahtuma

Juontaa Ride Paularanta

Teemana lähiruoka

Vapaa pääsy

Esiintymässä

Roster Trio

Liiteri Rockers

Gambler

Blaster Master

Blues Bastard

Aikasetmiehet

Muuta ohjelmaa

Taideteltta Haaksirikko: veistoksia, maalauksia, grafiikkaa, veistosnäytös, lasten sanataidepaja

Liisa Pietolan taidenäyttely

Kuvia Karinkannasta

Ilmoita asiavirheestä