Perusteellisen, vuosia kestäneen kunnostusurakan jälkeen ilmeisesti Rantsilassa suurimman osan työvuosistaan palvellut Jussi Mobile on jälleen käyttökunnossa ja hyvässä kuosissa myös ulkoisilta puitteiltaan. Jarmo Väyrysen omistukseen kone siirtyi 2014.
Kurran hiekkamontulla “termiittien” kynsiin vuosikymmeniä sitten joutunut kaivinkone oli odottanut lopullista kohtaloaan pitkään. Vanhojen työkoneiden päälle ymmärtävät iloitsevat, että viimein vaijerikone päätyi vanhojen koneiden kunnostamisen taitavan Jarmo Väyrysen käsiin. Hän on tehnyt huolellista työtä: oikopolut on vältetty ja kunnostuksessa on pyritty löytämään jokaiseen yksityiskohtaan alkuperäistä vastaava osa. Mikä parasta halvaantuneena seisonut kone on tekniikaltaan käyttökunnossa.
Jarmo ei ole Väyrysen perheessä ainoa vanhoja työkoneita arvostava: Oulaisissa WanhanWoiman päivillä oli esillä kolme Fordin moottorilla hyrskyttävää työkonetta Väyrysen perheestä.
Lue aiheesta lisää tänään ilmestyneestä Siikajokilaaksosta.
Jussi Mobile kaivukone
Koneita on tehty 1960-luvun alkupuolella, vuonna 1964 merkki muuttui Fiskarsiksi.
Valmistaja Aug. Eklöf Osakeyhtiö.
Pyöräalustainen vaijerikaivinkone ei ollut myyntimenestys. Niitä on arviolta valmistettu 20.
Lisävarusteena koneeseen on saanut ristikkopuomit , laahakauhan sekä pistokauhan. Nosturikäyttöön on saanut tukijalat myös toiseen päähän.
Eturenkaat kääntyvät vivuista hydrauliikan avulla.
Jarrut toimivat ilmanpaineella/nesteellä.
Moottorin teho 45 hv.
Moottorin malli Ford 592 E
Moottorin tyyppi 4-sylinterinen diesel
Työpaino 11 tonnia.