Vierailu ei ollut toimittajan yksinpuhelua. Kun toimituksen arki oli käyty läpi toimittajan kertomana, esittivät lapset todella hyviä etukäteen miettimiään kysymyksiä kuten: onko toimittajan työ rankkaa hommaa, oletko käynyt presidentillä kylässä, onko kivaa kirjoittaa päivät pitkät, mikä on ollut jännittävin juttukeikkasi, onko sinulla hyviä työkavereita ja mikä on pahin mokasi toimittajan työssä.
Jutustelun jälkeen oppilaat kuvailivat kuorossa, että tietävät nyt paljon enemmän toimittajan työstä kuin ennen vierailun alkua.
– Sain tietää, että toimittaja menee eri paikkoihin, eikä ole samassa paikassa koko ajan. Työssä voi myös tavata julkkiksia, tarkensi Emmi Pirneskoski.
– Nyt tiedän, miten tehdään lehteä. Olen viisivuotiaasta asti miettinyt asiaa, tuumasi Tuomas Kuoppala.
– Minäkin olen aina halunnut tietää, miten sanomalehteä tehdään, sanoi Veera Pietarila.
Anette Jasnerista oli mukava kuulla, kuinka hauskaa toimittajan työ on.
– Työssä on kyllä aika pitkiäkin työmatkoja, mutta välillä juttuasioita tapahtuu lyhyen matkan päässä, mietti Urho Holappa.
Luokanopettaja Marjukka Mäkikangas kertoi luokan tutustuvan loppuviikosta Sanomalehtiviikon teemaan lehtileikkeitä tutkien.
Tiistai oli poikkeuksellinen koulupäivä, kun koululla oli vieraisilla myös suuhygienisti. Oppilaat kertasivat toimittajan pyynnöstä tärkeimmät asiat, mitä hampaiden päivittäisessä hoidossa pitäisi muistaa: hampaat pitää pestä aamulla ja illalla, harjaus on tehtävä huolella ja yritettävä kurkottaa jokaiseen koloon, janojuomana paras on vesi, hampaat tykkäävät, kun jatkuvan napostelun sijaan syö kerralla kunnon aterian tai välipalan.
Oppitunnilla mukana olivat myös: Eemil Ahonperä, Eerik Autio, Lotta Junttila, Matias Kangas, Samu Parttimaa, Oskari Rantala, Venla Svensk, Jere Tolvanen, Matteus Yrjänä, Matias Fingerroos, Daniel Kantola, Minea Keränen, Leevi Mustajärvi ja ohjaaja Pirita Arvola. Tällä kertaa ryhmästä puuttuivat Jasmin Autio, Mikael Rasinkangas ja Essi Väyrynen.