Tänään torstaina 7.9. vietettiin jälleen juhlaa Ruukin koululla. Urheilullisessa tilaisuudessa vihittiin käyttöön A-pihalle rakennettu ässäareena, joka kastettiin Ruukki-areenaksi.
Monitoimiareenan rakentamiseen Siikajoen kunta on saanut tukea Osuuskauppa Arinalta. Ruukissa avattu areena on jo 76. Arinan tukema liikuntakenttä.
Juhlavassa vihkiäistilaisuudessa puheenvuoron käyttänyt Arinan ryhmäpäällikkö Tarmo Kokkola totesi kenttien osoittautuneen hyvin käytetyiksi virkistys- ja harrastuspaikoiksi niin koulupäivinä kuin vapaa-ajallakin.
Lisäksi tilaisuuteen tervehdyksen toi Suomen Palloliiton Pohjois-Suomen piirin valmennuskoulutuspäällikkö Ari Härkönen, jolla oli tuliaisina säkillinen jalkapalloja.
– Liikunta-aktiivisuuden lisääminen edellyttää liikuntapaikkoja lähellä kuntalaisia, Härkönen totesi.
Puheenvuorojen jälkeen kentällä pelattiin vihkiäisottelu, jossa vastakkain olivat Ruukin koulun oppilaat ja vierailujoukkue, jonka jäsenet olivat AC Oulun ja OPS:n pelaajia. Areenalla käyty miniottelu päättyi tasapeliin 3–3, joten matsi ratkaistiin rankkarikisalla. Ratkaisuksi tuli Ruuki voitto numeroin 4-3.
Kuntien, Suomen Palloliiton ja S-ryhmän yhteisenä tavoitteena on rakentaa 100 monitoimikenttää suomalaisten alakoulujen pihoille. Ensimmäiset kentät on otettu käyttöön 2011. Ruukin kenttä on toinen Siikajoen kuntaan rakennettu ässäkenttä, ensimmäinen nousi Gumeruksen koululle Siikajoenkylälle.