Seu­ra­kun­nas­ta: Kas­te­puis­ta kirk­ko­kie­sei­hin

Kevätkesällä istutetaan puuntaimia. Toisten taimien tapaan moni Tulevaisuuden kuusi, Suomi 100 -puu, on saanut sijansa seudultamme.

Puu-aihe eli kastepuut alkoi itää mielessäni, kun kirkkoherra pyysi minua tekemään tekstin tälle palstalle. Kolumnin koostamiseksi Merja-pappi ilmoitti seurakunnan johtoryhmän neuvottelutuloksen: Piippolaan ja Pyhännälle hankitaan Lovi Oy:stä pallomainen puu. Kestilään, Pulkkilaan ja Rantsilaan tilataan samasta paikasta kuusi.

Kastepuut aiotaan ottaa käyttöön juhannuksena. Silloin niiden oksiin ripustetaan jumalanpalveluksessa kullekin vuoden varrella ristitylle nimetty sydän. Myöhemmin, ehkä ensi marianpäivänä, kasteperheet kutsutaan kirkkoon vastaanottamaan kastetun nimisydän, muistolahja seurakunnalta.

Sydämellisyyttähän lapsi tarvitse ja suojaa turvaisaa kuin kuusen oksalla keinuva Timon laulun oravanpoikanen.

 

Kävelen hautausmaalla. Kaksi vanhaa ystävää tulee vastaan. Ensimmäinen on joutunut tapaturmaan, josta toipuminen käy hitaasti, mutta voipa jo tehdä kotiaskareet ja käydä kaupassa. Toiselle taannoinen työttömäksi jääminen tekee vielä kipeää, mutta ehtiipä auttaa läheisiä ja tuoda valoa heidän elämäänsä. Surupilvellä on kultareunansa!

Matkaa jatkaessani kuulen kiljahtelua Kerhokodilta: lapset nauttivat uusista leikkivälineissään.

Aloitteen pihan parantamiseksi ovat tehneet paikalliset perhekerhoaktiivit. Kevään aikana Kestilän kappelineuvosto on kokoontunut muiden talkoolaisten ja muutaman palkatun kanssa kunnostamaan aluetta sekä kokoamaan keinuparin, liukumäen ja hiekkalaatikon.

Kerhopihan kalusteiden hankinnan on mahdollistanut Mankisen rahasto, joka koostuu Kestilän lapsille ja nuorille osoitetusta perinnöstä. Samasta rahastosta on tänäkin vuonna jaettu stipendejä koulunsa ja opiskelunsa päättäneille.

Jospa Kerhokodin leikkipihan ympärille saataisiin vielä aita! Pihan aitaamisella turvattaisiin joen ja kyläkeskustan välimaastossa leikkiviä, jalkavia pikkukansalaisia.

 

Ensi viikolla käynnistyy kyläpäiväkierros. Seurakunta on mukana järjestämällä kyläpäiväjumalanpalveluksen kussakin kappelissa vuorollaan. Kierroksen aloittavassa Kestilässä aiotaan ajaa pitäjäpäivien lauantaina kirkkokieseillä perinnekulkueen kärjessä. Edellisenä iltapäivänä eli perjantaina 30. kesäkuuta klo 15 kulkueeseen haluavat kokoontuvat Kestilän kirjastolle järjestäytymään joukoksi.

Hyvää juhannusta, pitäjäpäiviä ja kaukaisempiakin kesäjuhlia!

 

Siikalatvan seurakunta

Kirkkovaltuuston ja -neuvoston jäsen

Ilmoita asiavirheestä