Sii­ka­joen tek­ni­nen lau­ta­kun­ta: Var­tin­ojan tuu­li­voi­ma­loi­den melulle tehtävä jotain

Tuuli ei välttämättä henkäile hiljaa tuulivoimaloissa. Arkistokuva Sari Junnonaho
Tuuli ei välttämättä henkäile hiljaa tuulivoimaloissa. Arkistokuva Sari Junnonaho
Kuva: Sari Junnonaho

Siikajoen tekninen lautakunta, joka on kunnan ylin ympäristönsuojeluviranomainen, on antanut Vartinojan tuulivoima-alueen toimijalle Vartinoja 1 Ky:lle kirjallisen kehotuksen vähentää voimalamelua. Kehotuksesta ei voi valittaa.

Kehotuksen mukaan toimijan on 31.7. mennessä ryhdyttävä toimenpiteisiin, joilla tuulivoimaloiden ja muiden äänilähteiden melu jää asuinrakennusten pihapiirissä ohjearvojen alapuolelle.

Lisäksi toimijan on 31.7. mennessä esitettävä ympäristönsuojeluviranomaiselle selvitys, millä tavalla se saa voimalamelun pysymään ohjearvojen rajoissa kaikissa sääolosuhteissa. Selvityksessä on myös oltava tiedot siitä, mikä osuus tuulivoimalamelulla on melun kokonaistasoon ja miten voimalamelua voi asutuskohteissa rajoittaa joka säällä ja erityisesti tuulen suunta huomioiden.

Mikäli toimija ei noudata kehotusta, ottaa viranomainen astetta järeämmän keinon käyttöön. Seuraavalla portaalla toimijalle lähtee määräys melun vähentämisestä lain vaatimalle tasolle. Määräystä voidaan tehostaa uhkasakolla.

Toimijalla on lain mukainen mahdollisuus antaa selitys asiasta. Erityisesti viranomaiset haluavat tietää, mistä rikkomus johtuu ja mitä toimija tekee tilanteen korjaamiseksi. Selityskin tulee olla viranomaisilla 31.7. mennessä.

Vartinojan voimaloiden melua mitattiin kuukauden ajan vuosien 2016-2017 vaihteessa. Raportin mukaan ohjearvo 55 desibeliä (dB) päivällä ja 55 dB yöllä ylittyivät hetkittäin kaikilla mittauspisteillä, myös asutun kiinteistön lähellä.

Päätöksen kehotuksen antamisesta tekninen lautakunta teki 13. kesäkuuta. Päätöstä voi tekninen johtaja Pekka Aitto-ojan mukaan tulkita niin, että meluasia otetaan lautakunnassa vakavasti.

Nyt teknisessä toimessa odotetaan, että Vartinoja 1 Ky omaehtoisesti lähtee korjaamaan meluhaittaa.

– Jos kehotus ei toimi, niin sitten arvioidaan mitä tehdään. Mennään systeemin mukaan eteenpäin pykälä pykälältä. Kehotus ei ole vielä raskain toimi, vaan määräys. Vielä ei puhuta määräyksestä, Aitto-oja toteaa.

Toimijan kuuleminen on Aitto-ojan mukaan olennainen osa prosessia. Toimijalle täytyy antaa mahdollisuus kertoa, miten se aikoo tilanteen korjata.

Kehotusta osattiin Vartinoja 1 Ky:ssä odottaa, mutta toimitusjohtaja Miika Pilli ei vielä halua kommentoida asiaa.

– Katsotaan rauhassa, perehdytään päätökseen ja keskustellaan omistajien kanssa, miten edetään, hän sanoo lyhyesti.

Viime marraskuussa jo ympäristösihteeri määräsi Vartinoja 1 Ky:n ryhtymään toimiin voimalamelun vähentämiseksi. Määräys oli saman sisältöinen kuin nyt teknisen lautakunnan antama kehotus.

Toimija valitti määräyksestä ja Vaasan hovioikeus kumosi sen menettelytapavirheen vuoksi. Pykälien mukaan ensin täytyy antaa kehotus ja mahdollisuus kuulemiseen. Määräys annetaan vasta sitten, jos mitään ei tapahdu. Lisäksi määräyksen oli antanut väärä viranomainen, ympäristösihteeri, eikä ylin taho tekninen lautakunta.

– Siksi asia on nyt ollut teknisessä lautakunnassa ja asia lähtee uudelleen prosessiin. Tässä on mennyt puoli vuotta hukkaan. Toivottavasti toimija ottaa asian vakavasti ja ryhtyy toimiin. Tämä on ollut pitkä tie, kohta kaksi vuotta olemme olleet kotoa pois, huokaa Riitta-Liisa Salmenkangas.

Melusta kärsii eniten Salmenkankaan perhe, joiden talo on noin 1 400 metrin päässä lähimmästä tuulivoimalasta. He ovat tehneet meluilmoituksia viranomaisille joulukuusta 2015 lähtien ja odottaneet uusia sisällä tehtäviä melumittauksia. Mittaamisesta on ympäristöterveydenhuolto antanut määräyksen toimijalle, mutta tämä on valittanut siitä. Valitus on käsiteltävänä Oulun hovioikeudessa ja Salmenkankaan saaman tiedon mukaan päätöstä voi odottaa 1,5 vuoden kuluttua.

Ilmoita asiavirheestä