Siikalatvan kunnassa toista viikkoa töissä oleva kunnanjohtaja Pirre Seppänen on perehtynyt uuden kotikuntansa elinvoima-asioihin Siikalatvan ja Pyhännän yhteisen elinkeinojohtajan Ismo Mäkeläisen perehdyttämänä. Maanantaina Mäkeläinen valittiin Pyhännän kunnanjohtajaksi.
– Ismo lähtee meiltä. Hän on tehnyt hyvää työtä. Tästä osoituksena on muun muassa hyvään vauhtiin saatu elinvoimaryhmän toiminta. Työ huipentuu Siklan tuloon. Tuloksia on syntynyt. Yhteistyö jatkuu kahden kunnan välillä, lupaa Pirre Seppänen.
Siikalatvan kunnassa oli mietitty jo ennakkoon, kuinka elinkeinopuoli järjestetään, mikäli Mäkeläinen valitaan Pyhännälle.
– Perustetaan Siikalatvan kuntaan oma elinkeinojohtajan toimi. Tarvitaan oma työntekijä, erityisesti nyt, kun tavoitteena on, että Siklan tehtaan ympärille saada myös muita uusia yrityksiä. On mietitty sitäkin, voisiko kunta tehdä jotakin elintarviketuotannon elvyttämiseksi.
Haapaveden-Siikalatvan seudun kuntayhtymässä puolestaan on linjattu, että Mäkeläisen seuraajaa ei vielä valita, mutta palveluihin ei tule katkeinta, vaan yritysneuvontapalvelut hoidetaan loppuvuoden ajan ostopalveluna.
Siikalatvan kunnan elinkeino-ohjelma on voimassa vuoteen 2022 saakka.
– Ohjelma on tuottanut hyvin tulosta. Luottamushenkilöt ja virkamiehet ovat sitoutuneet ohjelmaan kirjattuihin toimiin. Pyörät pyörii ja halutaan pitää ne pyörimässä. Aiemmin elinkeinojohtajan työpanos on ostettu seutukunnalta. Nyt lisätään panostusta, kun perustetaan oma toimi, Seppänen suunnittelee.
Elokuussa 2016 kuntayhtymän palveluksessa aloittanut Ismo Mäkeläinen vahvistaa Pirre Seppäsen näkemyksen siitä, että useamman kunnan moninaisten elinkeinoasioiden hoitaminen on onnistunut, mutta tuonut myös haastetta työajan käyttöön. Mäkeläinen on nauttinut työstään, jossa tekemistä on riittänyt niin, että yritys-, verkosto- ja hanketapaamisia on ollut vuosittain noin 350. Pelkästään projekteja, joissa hän on mukana, on tällä hetkellä viisi.
Seutujohtaja Hannu Saarinen on ollut vahva tuki yhdessä osaavan ja monitaitoisen seutuhenkilöstön kanssa, kun on tehty töitä työpaikkojen alueelle synnyttämiseksi. Mäkeläinen antaa erityistä kiitosta myös kuntalaisille, luottamushenkilöille ja virkamiehille, jotka olivat valmistelemassa Siikalatvan elinkeino-ohjelmaa.
– Ohjelmasta saatiin hyvä työkalu. Valtuuston yksimielinen päätös ohjelman käyttöön otosta ja rahoituksesta antoivat mandaatin jalkauttaa ohjelma. Ilman elinkeino-ohjelmaa ja siihen liitettyjä työkaluja ei olisi koskaan päästy samaan neuvottelupöytään Siklan kanssa.
Juttu luettavissa kokonaisuudessaan 11.6. ilmestyneestä Siikajokilaaksosta.