Siikalatvan Vuokratalot Oy:n hallitus päätti, että konkurssiin hakeutuminen on ainoa ratkaisu yhtiön vaikean taloustilanteen vuoksi. Yhtiöstä teetettiin syksyllä KPMG:lla selvitys, jonka pohjalta esitetyistä huonoista vaihtoehdoista hallitus valitsi vuokralaisten kannalta parhaan vaihtoehdon.
Vuokratalot Oy:n kiinteistöt ja päätösvalta asioista siirtyivät tiistaina Siikalatvan Vuokratalot Oy:n konkurssipesälle. Pesänhoitajaksi on määrätty Asianajotoimisto Onnela-Kariniemi Oy:n asianajaja Marjatta Onnela-Kariniemi.
– Kunta on halunnut panostaa vuokra-asuntojen tarjontaan kaikilla kylillä, mutta ei ole kyennyt tekemään riittäviä korjausinvestointeja. Uskon kuitenkin, että vuokraustoiminta tulee jatkumaan Siikalatvalla ja konkurssi on myös mahdollisuus miettiä toiminta ja toimijat uusiksi, toteaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pirre Seppänen.
– Pyritään toimimaan niin, ettei vuokralaisille koidu uudelleenjärjestelystä huolta, vaan he pystyvät asumaan normaalisti, painottaa vuokrataloyhtiön toimitusjohtaja Piia Kangas.
Vuokratalot Oy:n vuokralaisille on tiedotettu yhtiön toimintojen uudelleenjärjestelystä. Pesänhoitaja valmistelee yhtiön konkurssiin hakeutumisesta kertovaa postia, jonka hän arvioi ehtivän vuokralaisille ensi viikolla.
– Konkurssin alkaminen ei vaikuta vuokralaisten asemaan, korostaa Marjatta Onnela-Kariniemi.
Konkurssiin asetettu omaisuus on tarkoitus realisoida jollakin aikataululla. Mahdollisesti toiminta jatkuu vuokrataloyhtiönä.
Yhtiön konkurssiin hakeneiden velkojien listalla suurimmat velkojat ovat Siikalatvan kunta, Kuntarahoitus ja Valtionkonttori. Yhtiöllä on sekä velkaa että korjausrakentamisvelkaa pääosin 1970- ja 1980-luvuilla rakennetuissa taloyhtiöissä.
Konkurssiasiamies Helena Kontkanen ei ole aiemmin kuullut, että kunnan omistama vuokrataloyhtiö olisi ajautunut konkurssiin. Taloyhtiöiden konkursseja on harvakseltaan tapahtunut.
– Tämä on tiettävästi toinen, vasta. Kuulemma useissa kunnissa ollaan kuitenkin vastaavien tilanteiden äärellä, joten voi olla että näitä tulee jatkossa lisää, miettii Pirre Seppänen.
Siikalatvan Vuokratalo Oy syntyi 2013, kun Siikalatvan kunnan Kestilässä, Piippolassa, Pulkkilassa ja Rantsilassa omistamat vuokrataloyhtiöt fuusioitiin yhdeksi yhtiöksi. Vuoden 2019 tilinpäätöstietojen mukaan yhtiöllä on 265 asuntoa, joiden käyttöaste oli 76,41 prosenttia. Lisäksi Siikalatvan kunnan suorassa omistuksessa on 54 vuokra-asuntokäytössä olevaa asuntoa. Nämä asunnot ovat järjestelyn ulkopuolella.