Toimittaja Jussi Konttisen siteet kaukana siintävään Siperiaan ovat vahvat jo verisiteiden kautta.
– Isoäitini asui lapsuudessa Venäjällä isänsä palvellessa tsaarin joukoissa. Äitini on venäjänkielen opettaja ja itse opiskelin vuoden Irkutskissa.
Konttinen on kirjoittanut useita Pohjois-Venäjän matkaoppaita. Nyt ilmestynyt kirja kertoo sen sijaan perheen kokemuksista suttuaan vuoden Töhtyrin kylässä Itä-Siperiassa.
800 asukkaan Töhtyr on Tampereen korkeudella, mutta ikiroudan peitossa ja vierellä avautuu tietön taiga. Alueen ilmasto on yksi maailman ankarimmista. Paikalliset ovat suomalaiseen tapaan vähäpuheisia, huumori vinoilevaa ja mielipiteet kerrotaan kysymättä.
Kylän ainoa vesivessa löytyy koululta, Konttisten vuokramökin mukavuuksiin kuului huussi ja sauna.
"Siperia - suomalaisen perheen ihmeellinen vuosi ikiroudan maassa" teoksessaan Konttinen valottaa Siperian merkitystä niin itselleen, kuin myös Venäjälle ja koko maailmalle. Ovathan valtavien erämaiden herkkä luonto sekä alkuperäiskansojen rikastama kulttuuri ikuisina vastanappuloina luonnonrikkauksia ammentavaa teollisuutta, taloutta ja politiikkaa vastaan.
Lisää aiheesta 23.1. Siikajokilaaksossa