Vuoden 1943 marraskuussa Perämereen uponnutta Oulu II -hinaajaa etsitään jälleen tänä kesänä Tauvon, Raahen sekä Hailuodon edustalta. Oulusta puunhakureissulle lähtenyt alus katosi voimakkaan merenkäynnin aikana Hailuodon ja Kalajoen välisellä merialueella ja vei mukanaan yhdeksänhenkisen miehistönsä.
Vapaaehtoisvoimin tehtäviä etsintöjä painotetaan Hailuodon lounaispuolelle, jonne aluksen epäillään uponneen. Etsijöiden joukossa on väkeä useammasta eri Perämeren alueen sukellusseurasta.
Viime torstaina moottoriveneineen Tauvon venesatamaan saapunut Timo Taari on yksi tämän kesän vapaaehtoisista etsijöistä. Kalajokinen mies kertoi osallistuneensa etsintöihin jo useampana kesänä ja suuntaavansa nyt Hailuodon edustalle haarukoimaan merenpohjaa viistokaikuluotaimen avulla.
Myös ansiokkaana etsijänä tunnettu punkaharjulainen Reino Savukoski on nähty aiempina vuosina Oulu kakkosta etsimässä. Viime torstaina mies jo lipui vesillä etsintäpuuhissa. Puhelimitse meriltä tavoitettu Savukoski kertoi kaikuluotaavansa tänä kesänä erityisesti Tauvon ja Raahen välimaastoa, sillä erään käsityksen mukaan hinaaja olisi poikennut reitiltään Tauvon suuntaan hakeakseen suojaa myrskyltä.
Mikä ajaa näitä miehiä etsimään yli 70 vuotta sitten uponnutta hinaajaa, kun 150 000 markan löytöpalkkiokaan ei ole enää voimassa?
– Me haluamme ratkaista tämän mysteerin. Eniten sitä kuitenkin ajattelee niitä omaisia, että saisi heille sen tiedon, miettii Taari.
Noin 24 metriä pitkän ja 5 metriä leveän aluksen etsiminen Perämeren syvyyksistä on osoittautunut melkoiseksi työmaaksi. Viime kesänä Perämeren alueen sukellusseurat järjestivät joukkoetsinnän, jossa merenpohjaa kaikuluodattiin tuhansien kilometrien pituudelta. Tuolloin Hailuodon edustalta löytyi lupaava havainto, joka osoittautui lopulta vain hinaajan mittoja vastaavaksi mutapenkaksi. Tosin Taarin mukaan osa epäilee yhä, että hylky lepää siellä maan alla piilossa.
– Meri on suuri ja vaikka laitteet ovat kehittyneet ja on tiedossa alue, mihin alus on todennäköisesti uponnut, on sen löytyminen iso haaste, Taari ja Savukoski miettivät.
Tämänkesäisiä etsintöjä on tarkoitus jatkaa kelien mukaan.
Aiheesta lisää 28.7. Siikajokilaaksossa