Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Ta­lon­po­jas­ta tehtiin EU:n myötä maaorja

Itsenäisen valtion tunnusmerkki on oma raha ja itsemääräämisoikeus. Miten Suomen laita on? Ei omaa rahaa, saati itsemäärämisoikeutta. Olemme Euroopan torppareita, milloin torppari on talollista määrännyt.

Mikä on maksettava EU-tuki viljelijälle? Se on tuki, joka luotiin EU:n tullessa. Koska tuotteiden hintaa jouduttiin laskemaan, se kompensoitiin tuella, eli tehtiin hinnantasausjärjestelmä. Tästä hyötyy kuluttaja, emme me viljelijät (emme ole sosiaalipummeja), mutta siitä huolimatta palkalliset kadehtivat meitä.

Pitäisi siis puhua hinnantasausjärjestelmästä, ei maataloustuista, mutta käytän tässä tukisanaa. Meillä vuoden 2015 tuet olivat myöhässä, luvattiin maksaa kesäkuun 2016 loppuun mennessä. Miten siinä lopulta kävi?

Ympäristökorvaus maksetaan syyskuun aikana 2016, koska en ole noudattanut ympäristökorvauksen perustason vaatimuksia tai tukiehtoja. En tiedä, mitä ympäristötuen ehtoa olen rikkonut. Luomussa oleva tila, joka teettää lohkokorit ammattihenkilöllä, noudattaa myös niitä ja kirjaa tapahtumat lohkokortille. Eikö tämä ole Mavin mielivaltaa?

Kun ottaa huomioon edellisen katovuoden, viljaa ei myyty jyvän jyvää. Kuluva kausi ei myöskään lupaa hyvää maataloudelle. Tällaista maatalouden kohtelua ei voi tehdä muu kuin EU. Sen juoksupoika torppari Suomi, miksi maanviljelijä alistuu tähän nöyryytykseen?

Meillä pitäisi olla tukijoukkoja ja ymmärtäviä joukkoja takana. Mitä nämä ovat, meidän toimiva ammattiliitto MTK ja Suomen hallitus, jota johtaa pääministeri keskustapuolueesta. Tämähän menee vitsin puolelle, eihän heitä kiinnosta muu kuin Nato ja EU ja uhittelu Venäjän kanssa.

Mitä olen tässä seurannut Mavin toimintaa, onko nimi muutos Mafiasta, koska toiminta muistuttaa samaa: Nöyryytä talonpoikaa kestämisen rajoille asti.

Rahvas maaorja Ranttilan Kerälästä