En ole koskaan ymmärtänyt vanhempia, jotka haluavat sairastuttaa lapsensa vesirokkoon. Lienet kuullut niin sanotuista vesirokkobileistä – kun perheen lapsi tulee vesirokkoon, kutsutaan tuttavaperheet kylään. Nämä ”vesirokkobilettäjät” arvelevat varmaan, että mitä pienempänä vesirokon sairastaa, sitä helpompi taudinkuva on.
Voi se sitä ollakin, mutta ei aina. Oma muksuni sairasti vesirokon vaippaikäisenä: oli rakkuloita pyllyssä ja jaloissa ja muutama kasvoissa. Hän sai tartunnan päiväkodista. Pientä kuumeilua ja sillä selvä. Kun lapsi oli neljän vanha, puhkesi vesirokko uudestaan. Olin ymmyrkäisenä, eihän se ole mahdollista. Joskus on – jos ensimmäinen tartunta on ollut lievä.
Lapsi sairasti toisella kertaa pitkän kaavan kautta. Rakkuloita oli ihan joka paikassa, suuta ja korvakäytäviä myöten. Silmäluomissakin. Sairaalaan asti emme joutuneet, mutta lapsi makasi vahvasti lääkittynä kaksi-kolme päivää lamaantuneena sängyssä. Taudin perään lapselle tuli vakava flunssavirusinfektio.
Olin itse kaksi viikkoa poissa töistä – pakon edessä.
Tätä omaa kokemusta vasten olen iloinen, että vesirokkorokote on saatu Suomessa kansalliseen rokotusohjelmaan ja lasten rokotukset alkavat syksyllä. Itse en kahta kertaa miettisi rokotteen ottamista.
Kun ihmisen terveys on uhattuna – vesirokkokin voi johtaa vakaviin, jopa elinikäisiin jälkitauteihin – menettävät kaikki muut asiat merkityksensä. Olen ollut tänä keväänä poissa toimituksen vahvuudesta useita kuukausia. Vielä helmikuussa oletin olevani perusterve ihminen, nyt olen ensimmäisen diagnoosin saanut autoimmuunisairaudesta, joka ei tule koskaan parantumaan. Lääkekokeilu on alkanut ja seuranta sekä tutkimukset jatkuvat syksyn myötä.
Mielen on vaikea hyväksyä sitä, että kroppa meinaa sanoa työsopimuksensa irti arjen askareista. Ei auta, että haluaisi tehdä ja jaksaa ja pystyä. Jos kone ei kykene pysymään käynnissä, matkanteko tyssää. Siksi voinkin sanoa nyt oman kokemukseni turvin: arvosta terveyttäsi ja pidä huolta itsestäsi. Aina sekään ei riitä, mutta pitkälle silläkin jo pötkitään.