Siikajoki Tuulivoimalahankkeita Siikajoella liikkeelle laittanut Intercon Energy Oy on tammikuun alussa myynyt Vartinoja II ja Isoneva I -voimala-alueet Tuulitapiolalle. Ensimmäisen voimala-alueen, yhdeksän turbiinin Vartinoja I:n, Tuulitapiola osti jo marraskuussa 2013. Sen laajennusalueelle, Vartinoja II:lle, on tulossa kuusi voimalaa ja Isoneva I:n alueelle 23 voimalaa.
– Kauppahinta noudattelee maassa yleisesti noudatettua hintatasoa. Hyvää normaalia kauppahintaa, muotoilee Intercon Energyn toimitusjohtaja Markku Tarkiainen.
Ensimmäisen tuulivoimala-alueen, eli Vartinoja I:n, rakentamistyöt ovat jo alkaneet. Alueelle on tehty tiestö ja turbiinien perustukset on valettu. Turbiinien pystytys alkaa syyskuussa.
Vartinoja II:n ja Isoneva I:n voimala-alueet on kaavoitettu. Alueiden osayleiskaavoista on valitettu ja asia on Oulun hallinto-oikeuden käsiteltävänä. Oikeuden ratkaisujen Tarkiainen odottaa tulevan kesällä. Rakennusaikataulu varmistuu vasta sen jälkeen.
– Valitusten aiheuttamista viivytyksistä aiheutuu kunnalle ja muille osapuolille tappioita, harmittelee Tarkiainen.
Lue lisää 3.2. Siikajokilaaksosta