Uusi halli pal­ve­lee kul­je­tus­liik­keen tar­pei­ta

Käyttökokemukset ovat osoittaneet, että uudesta hallista tuli yrityksen tarpeita vastaava. Jarno Äijälä ja Pentti Äijälä esittelevät tiloja. Samalla mallataan, millaiset takavalot sopisivat peruskorjattavana olevan lavetin perään. Ikkunoiden läpi myös ohikulkijat voivat ihailla Pentti Äijälän ensimmäistä Sisua.
Käyttökokemukset ovat osoittaneet, että uudesta hallista tuli yrityksen tarpeita vastaava. Jarno Äijälä ja Pentti Äijälä esittelevät tiloja. Samalla mallataan, millaiset takavalot sopisivat peruskorjattavana olevan lavetin perään.
Käyttökokemukset ovat osoittaneet, että uudesta hallista tuli yrityksen tarpeita vastaava. Jarno Äijälä ja Pentti Äijälä esittelevät tiloja. Samalla mallataan, millaiset takavalot sopisivat peruskorjattavana olevan lavetin perään.
Kuva: Sari Junnoanho

Savalojan kylän ohi ei voi ajaa niin, ettei katse viipyisi hetken Kuljetusliike Pentti Äijälän uuden hallin pihapiiristä avautuvassa näkymässä.

Pimeällä ohikulkijaa ilahduttaa aivan kuin vitriinissä esillä oleva, kohdevaloin valaistu, entisöity, Pentti Äijälän ensimmäinen Sisu-kuorma-auto.

1 300 neliömetrin suuruisen hallin ulkovuoripellityksessä arkkitehti on sommitellut värimaailmaa niin, että punainen tehostaa hauskasti harmaata seinäpintaa.

Helmikuussa 1974 autoilijaksi ryhtyneen Pentti Äijälän ensimmäinen kuorma-auton korjaustila oli kotitilan heinäladossa. Vasta 13 vuotta myöhemmin yritykselle rakennettiin ensimmäinen korjaushalli.

Uuden hallin rakentaminen iti yrittäjäperheen mielessä vuosia. Korjaushalli oli jäänyt aikaa sitten pieneksi nykyaikaisen kuljetuskaluston ja isojen maansiirtokoneiden huoltotöiden tekemiseen. Käytännössä halliin saatiin sisälle vain osa huolto- tai korjauskohteesta.

Toimitusjohtajana vuoden päivät isänsä perustamaa kuljetusliikettä johtanut Jarno Äijälä kertoo keränneensä toimitilaratkaisuideoita pidemmän aikaan toisten yritysten toimitiloissa käydessään.

Uusi halli rakennettiin omana työnä tiiviissä yhteistyössä kuljetusliikkeen merkittävän asiakkaan Rakennusliike Lehdon kanssa.

Yhteistyöllä hahmottuivat piirustukset, jossa korjaamohallin alakerrassa on kaksi isoa, läpi ajettavaa korjaamohallia, varastotilat ja sosiaalitiloja. Yläkerrassa on pukuhuoneet, sauna, kuntosali, kaksi isoa toimistohuonetta ja neuvottelutila.

Kuljetusliike työllistää tällä hetkellä noin 40 työntekijää. Työkohteet ovat pääasiassa maansiirto- ja kuljetustehtäviä eri puolella Suomea. Lokakuussa työmaat olivat Liminka–Espoo välillä.

Lähin työmaa alkoi juuri Pulkkilassa, jossa Äijälän kaivinkone kaivaa uusia sähkönsyöttöjä rakennettavalle liikehuoneistolle.

Vaikka työmaat ovat Rantsilasta katsoen kaukana, tuumivat Äijälät hallin olevan sopivasti keskellä Suomea. Asian voi katsoa niinkin, että työkoneet ovat hallin ympärillä, mutta melko kaukana eri puolilla Suomea.

Kalustoa ei tuoda jokaiseen öljynvaihtoon kotihalliin, vaan perushuoltotyöt tehdään kuljetusliikkeen huoltoautolla työmailla vieraillen. Työmaiden vaihtuessa ja tarvittaessa, työkoneet tuodaan remonttiin tai perusteelliseen huoltoon Savalojalle.

Suhdanteet vaihtelevat, mutta Äijälät luottavat, että työtä riittää niin, että myös halli-investointi on aikanaan maksettu.

Yritys ei saanut hallin rakentamiseen yritystoiminnan kehittämiseen mahdollisia avustuksia, koska rahoittajat katsoivat, ettei korjaamo tuonut yrityksen toimintaan mitään lisäarvoa. Onneksi paikallinen pankki teki oman osansa rahoitusjärjestelyissä.

– Ei auta kuin uskaltaa yrittää. Se auttaa meitä, että tehdään töitä ympäri Suomen, toteaa Jarno Äijälä.

Etelä-Suomessa osaavalle maanrakennusyrittäjälle on kysyntää niin, ettei kaikkia töitä voida ottaa vastaan.

Äijälöiden motto yritystoiminnassa on, että he eivät kilpaile hinnalla, vaan laadulla. Osa laatua on, että työkoneet ovat siistit ja kunnossa.

Yritystoiminnasta kokonaisuudessa vastuun viidelle pojalleen siirtänyt Pentti Äijälä pitää yrityksen hallituksen puheenjohtajan ominaisuudessa huolen, että hallin nurkkajuuret pysyvät jatkossakin siistinä.

Isolta tontilta löytyy riittävästi säilytystilaa. Vanha halli on purettu pois entiseltä paikaltaan ja sen runko pääsi uusiokäyttöön maalaushallina.

Viihtyisässä yläkerrassa näkyy Malla Äijälän kädenjälki sisustusmateriaalien valinnoissa. Uuden hallin valmistuessa Maaret Äijälä ja Malla Äijälä tulivat toimistotyöntekijöinä mukaan perheyrityksen toimintaan. Myös Sinikka Äijälä hoitaa yhä toimistotehtäviä.

Uuden sukupolven remmiin astumisen myötä yrityksen taloushallinnossa on otettu käyttöön sähköisiä sovelluksia.

Käyttöön on saatu muun muassa sähköinen tuntikirjaussovellus, mikä helpottaa työntekijöiden työtuntitietojen vastaanottamista eri työkohteista.

Mainos
Siikajokilaakson pelit

Pelaa Siikajokilaakson digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä