Monitoimitalon suunnittelu Paavolaan alkaa ensi vuonna, päätti kunnanhallitus maanantaina. Päätös menee esityksenä kunnanvaltuustolle.
– Rakentamisesta ja aikataulusta tehdään erillinen päätös myöhemmin kun tiedetään, mitä halutaan, tähdentää kunnanhallituksen puheenjohtaja Kauko Lehto.
Ensi vuonna tutkitaan oppilasennusteet ja selvitetään kaikki vaihtoehdot. Lehdon mukaan koko skaala käydään läpi ja hän ounastelee, että suunnittelulautakunnan tehtävä tulee olemaan vaativa.
– Nämä ovat isoja ratkaisuja, hän toteaa.
Suunnitteluaika on tarpeen, jotta nähdään paljonko lapsia syntyy ensi vuonna.
– Ikäluokat vaikuttavat mitoitukseen. Kalliita hukkaneliöitä ei kannata rakentaa. Pitää olla varmat tiedot, kun lähdetään rakentamaan, Lehto huomauttaa.
Tällä hetkellä mukana on vielä useita vaihtoehtoja: peruskorjataanko, rakennetaanko uutta, onko uusi kunnan oma vai vuokrataanko, otetaanko mahdollisesta uudisrakennuksesta vain osa koulutarpeisiin, tehdäänkö moduulimallilla, ja niin edelleen.
– Paavolan kustannus kuulostaa suurelta kunnan kantokykyyn ja oppilasmäärään nähden, joten se on harkittava tarkkaan, Lehto aprikoi.
Luohuan koulun sulkeminen ja Paavolan monitoimitalon käyttöönotto on kunnanhallituksen esityksessä kytketty toisiinsa. Kokouksessa Jari Ojala (ps.) ehdotti Luohuan koulun lakkauttamista koskevan kohdan poistamista. Esitystä kannatti Aila Mäkisalo (sd). Ojalan esiityksen puolesta äänestivät Kaisa Ranta (kesk.) ja Jukka Ruopsa (kesk.). Pohjaesitystä kannattivat Tuomas Ketola (kok.) sekä keskustan Tiina Hovi, Riitta-Liisa Salmenkangas ja Kauko Lehto. Äänten mennessä tasan 4-4 puheenjohtajan ääni ratkaisi. Yksi hallituksen jäsen oli poissa.
– Vielä ei päätetty Luohuan koulun lakkauttamisesta. Mielellään pidetään koulut joka kylällä jos oppilaita piisaa, Lehto sanoo.
Laskelmien mukaan monitoimitalon rakentaminen lisää kunnan kustannuksia 200 000-300 000 euroa vuodessa tämän hetken kustannusarvion mukaan. Saman verran kunta säästäisi lakkauttamalla Luohuan koulun.
Käsittelyyn pääsi myös sivistyslautakunnan linjaus 40 oppilaan lakkautusrajasta, kun Aila Mäkisalo esitti Jukka Ruopsan kannattamana lakkautusrajan vahvistamista kaikkia alakouluja sitovaksi. Esityksen puolesta äänesti vielä Jari Ojala. Äänin 5-3 kunnanhallitus päätti, ettei sitovaa oppilasmäärää aseteta.
Vaihtoehdot ja kustannusarviot
Nykyisen koulun peruskorjaus, korjausaste 77% ja uudisrakennus päiväkodille: 5,2 milj. e
Nykyisen koulun peruskorjaus, korjausaste 66% ja uudisrakennus päiväkodille: 4,6 milj. e
Monitoimitalo, jossa 47-paikkainen päiväkoti sekä Paavolan ja Luohuan luokat 0-4: 5,7 milj. e
Monitoimitalo, jossa 47-paikkainen päiväkoti sekä Paavolan ja Luohuan luokat 0-6: 6,2 milj. e
Monitoimitalo, jossa 47-paikkainen päiväkoti sekä Paavolan luokat 0-6: 6,2 milj. e
Uudisrakennuksissa lisäkustannuksia tuo vanhan koulun purku, arviolta 270 000 e