Ve­rek­sis­sä ti­lois­sa kelpaa toimia – jou­lu­val­mis­te­luil­le oivat puit­teet

Pyhännän päivä- ja työtoiminnan väki valmistautuu jouluun Toimintatuvan viihtyisissä tiloissa. Jouluaskartelupuuhissa Anne Visuri, Janne Niilekselä, ohjaaja Maria Pellikka ja Sari Kiiskinen. Anne Visuri esittelee upeita kortteja, joista kortinsaajalle jää muistoksi vaikkapa kuuseen ripustettava koriste. Entiset päiväkotitilat soveltuvat loistavasti Toimintatuvan tarpeisiin. Maija Alapere suunnitteli tuvalle piipahtaneen Raimo Hoikan kanssa jouluisia musiikkijuttuja. Jani Ilves nautti aamukahveista. Pipareita leivottiin porukalla 14. joulukuuta pidettävässä joulukahvitilaisuudessa myytäväksi. Leipomisvuorossa Sari Kiiskinen.
Pyhännän päivä- ja työtoiminnan väki valmistautuu jouluun Toimintatuvan viihtyisissä tiloissa. Jouluaskartelupuuhissa Anne Visuri, Janne Niilekselä, ohjaaja Maria Pellikka ja Sari Kiiskinen.
Pyhännän päivä- ja työtoiminnan väki valmistautuu jouluun Toimintatuvan viihtyisissä tiloissa. Jouluaskartelupuuhissa Anne Visuri, Janne Niilekselä, ohjaaja Maria Pellikka ja Sari Kiiskinen.
Kuva: Sari Junnonaho

Pyhännän päivä- ja työtoiminnan väellä on viimeinkin kunnon tilat, joissa valmistautua myös jouluun.

Siikajokilaakson toimittaja pääsi kurkistamaan, mitä Pyhännän Toimintatupaan kuuluu, kun jouluun on enää vajaat neljä viikkoa.

Tuvalla ollaan työntouhussa kahdessa keittiössä. Yhteisessä oleskelutilassa valmistellaan lounasta. Pienestä keittiöstä leijuu suorastaan taivaallinen tuoksu jonka lähteeksi paljastuu uunissa paistuvat joulupiparit. Anne Visuri on pyöräyttänyt perinteisen piparitaikinan jo perjantaina ohjaaja Maija Alapereen kanssa. Viikonlopun yli rauhassa maustunut taikina muuttuu ensimmäisenä leipomaan pääsevän Sari Kiiskisen käsissä muumeiksi.

– Sari tykkää muumeista, ohjaaja Anita Laitinen paljastaa.

Vuorollaan pipareita käyvät leipomassa kaikki maanantairyhmään kuuluvat. Leena Komulainen näytti toimittajalle mallia, kuinka kädet pestään oikeaoppisesti ennen leivontaa. Leivonta jäi tällä kertaa väliin vapaalla olleelta Aatu Pussiselta. Jussi Kurkela puolestaan oli työn touhussa ulkona niin, ettei ehtinyt leipomaan.

Maija Alapere muistelee, kuinka kunnasta teknisen osaston päällikkö Aitto-ojan Timo esitti muutama vuosi sitten, kelpaisivatko tilat, jos päivä- ja työtoiminta pääsisi muuttamaan päiväkodilta vapautuvaan taloon, kun uusi päiväkoti valmistuu koulun viereen. Ajatus otettiin ilolla vastaan rivitalohuoneistossa kokoontumaan tottuneessa porukassa.

– On tykätty tiloista. Ollaan oikein tyytyväisiä, vahvistaa Anne Visuri.

Muuttoa ehdittiin odottaa jo hartaasti, kun kävi ilmi, että entisissä tiloissa oli sisäilmaongelma. Ennen keväistä muuttoa tehtiin suururakka, kun uuteen toimitilaan ei saanut viedä vanhasta mitään sellaista, jota ei voitu pestä 90 asteessa. Monta käyttökelpoista tavaraa meni roskiin, mutta onneksi uusien tarve-esineiden ja tekstiilien hankintaan saatiin kunnalta määrärahaa. Apuun tulivat myös kyläläiset, jotka ovat lahjoittaneet toimintatuvalle kodin esineistöä kukista lähtien.

Toimitiloihin tehtiin pientä pintaremonttia. Suurin uudistus oli keittiön rakentaminen ison yhteisen tilan yhteyteen. Alapere kiittelee Kelan pitkäaikaistyöttömien kuntouttavan työtoiminnan työpanoksen olleen merkittävän piharemontissa.

Kuntouttavan työtoiminnan käyttöön on varattu pari huonetta. Jani Ilves esittelee työskentelytilojaan ja kierrättää toimittajan samalla läpi koko talon. Ilves arvioi, että kaikkien pyhäntästen käyttöön varattu kokoontumistila tulee jatkuvaan käyttöön. Kerhohuoneessa pidetään yhteisöjen kokouksia ja monia kerhoja. Kun esittelykierros on tehty, keskittyy Jani penkkiryhmän kunnostamisprojektiin.

Suurta iloa tuottaa uusien toimitilojen lisäksi pihaan loppukesästä valmistunut grillikota. Rakennuspuut saatiin Pyhännän taajamametsien hoitotöiden yhteydessä kaadetuista puista. Kodasta puuttuu vielä tulisija, mutta toiveissa on, että tulisija saadaan pian.

Vieraat ovat erityisen tervetulleita Toimintatupaan 14. joulukuuta, jolloin järjestetään joulukahvila. Kahvilaan valmistetaan jouluisia herkkuja ajatuksella, että makupalat ovat pieniä niin, että samalla kertaa voi maistella monta sorttia niin suolaista kuin makeaa tarjottavaa. Joululaulut sekä jouluisten askartelujen ja herkkujen myyjäiset ovat osa päivää.

Kirpputori on avoinna läpi vuoden, mutta myös joulukahvilapäivänä.

Toimintatuvalla ollaan odottavaisella mielellä, mitä kaikkea uutta Sosiaali- ja terveyspiiri Helmen sosiaalipalveluiden tuottajaksi tulo tuo yhteisölle. Yhteistyö haapavetisten kanssa on jo tiivistynyt niin, että toimintatupalaiset on kutsuttu jouluiseen tapahtumaan Haapavedelle.

– Nämä tilat antavat aivan uudenlaiset mahdollisuudet meidän joulunvietolle. Pystytään leipomaan ja laittamaan joulua. Ennen jouduttiin miettimään, mitä tilat antaa myöten tehdä, kuvailee Maija Alapere.

Porukalla tuumataan, että nykyiset tilat ovat parhaat, mitä Pyhännän päivä- ja työtoiminnalla on koskaan ollut.

– Mukava, kun saadaan laittaa joulua, tuumaa Sorja Niilekselä.

Ennen joulua talo täyttyy jouluruoan tuoksusta, kun Toimintatuvalla valmistetaan ja tarjoillaan kunnantoimiston väelle jouluruokailu. Viraiden kestitsemisen jälkeen katetaan päivä- ja työtoiminnan oma joulupöytä.

”Pystytään leipomaan ja laittamaan joulua. Ennen jouduttiin miettimään, mitä tilat antaa myöten tehdä.”
Ilmoita asiavirheestä