Vi­her­peu­ka­loit­ten ei syytä surra – ensi keväänä entistä ehommat puu­tar­ha­mes­sut

Viherpeukaloiden kevään suosikkitapahtuma, Pohjois-Suomen puutarhamessut Ruukissa, on tietysti koronaepidemian vuoksi ruksittu yli tämän kevään kalentereista. Järjestäjiä se luonnollisesti harmittaa, mutta synkässä pilvessä on myös hopeareunus – tai tässä tapauksessa kukkaisreunus.

– Nyt Herra meille helpon lykkäsi. Ensi vuonna on helpot messut, ja niistä tulee vielä tämänkeväisiä paremmat, lohduttaa messumoottori, luomumuori ja intohimoinen kasviharrastaja Inga Nuojua.

– Ei nyt olisi ollutkaan häävi keli pitää messuja, hän viittaa kylmään kevääseen.

Itse asiassa tämän kevään messuja ei ole peruttu, Nuojua tähdentää, vaan ne on siirretty ensi vuodelle. Sopimukset yhteistyökumppanien, esiintyjien ja näytteilleasettajien kanssa pitävät, ja tarkoitus on 15.5.2021 järjestää kaikkien aikojen messut.

– Esiintymässä ovat ne, jotka olisi tänä vuonna tullut ja lisäksi otettiin uusia, Nuojua kertoo.

Ohjelmassa olisi ollut tietoiskuja biologisesta kasvinsuojelusta, ekologisesta pihasuunnittelusta, ruusujuuresta, kukkien kuningattaresta pionista ja puutarhan merkityksestä henkiselle hyvinvoinnille. Paikalle oli lupautunut myös kirjailija Mari Mörö.

Kaikki siirtyvät ensi vuodelle. Erityisen iloinen Nuojua on siitä, että puutarhamessut mahtuvat myös Mörön kalenteriin. Toinen hyvin haluttu tulija on taivassalolainen pionikasvattaja Pionien koti, josta tulee taimien lisäksi myös asiantuntemusta paikalle.

– Halutuimmat ovat edelleen kuvioissa, Nuojua myhäilee.

Uutta antia ensi vuonna ovat laatikkoviljelyn tietoiskut ja esittelyt. Kasvatuslaatikoissahan voi viljellä mitä vain aina perunasta alkaen.

– Hyötypuoli oli heppoisana puolena, Nuojua perustelee.

Messujen pääjärjestäjä on Ruukin kyläyhdistys. Messutuloilla on rahoitettu kesän muita tapahtumia, mutta koska nekin ovat peruttu, ei yhdistyksen talous kaadu.

– Meille tulee hengähdysvuosi itsestä riippumattomista syistä. Tavallaan hengähdys on tervetullutkin, Minna Luoma Ruukin kyläyhdistyksestä toteaa.

Virtuaalimaailmaan messut eivät mene, mutta messujen kotisivuja silti kannattaa käydä vilkuilemassa. Sivuille päivitetään tietoja ja varsinaisena messupäivänä on luvassa kuvallista piristystä koronakevääseen. Luoman mukaan tulossa on ainakin hienoja kasvikuvia.

Puutarhaväki messuja kaipaa. Koska tällä kertaa kasvit eivät tule kävijöiden luo, ovat monet soitelleet Luomalle ja kyselleet näytteilleasettajien osoitteita. Taimia halutaan omaan pihaan istuttaa.

Koronaepidemia saattaa vielä kestää ja vaikuttaa myös syksyn tapahtumiin. Siksi luomumarkkinat ovat vielä kysymysmerkin alla. Kyläyhdistys kesäkuun alkupuolella päättää, mitä markkinoiden kanssa tehdään.

– Jos markkinat voidaan järjestää, niin koronan vuoksi varmaan eri tavalla kuin yleensä. Ehkä väljemmin, Luoma aprikoi.

Ilmoita asiavirheestä