Kolumni

Yhtä lähellä kuin en­nen­kin

Toimittajan työvälineet ja -tavat ovat muuttuneet kovasti reiluna 22 vuotena jotka olen ollut Siikajokilaaksossa töissä. Toimitusjohtaja Heikki Muhoselle oli tärkeää, että Pulkkilan toimistolla vastataan puhelimeen virka-aikana. Siinä olikin toimittaja Rauni Kilposelle haastetta, kun tehtävänä oli juttukeikkoja ja puhelimeenkin olisi pitänyt olla vastaamassa.

Toki vielä tuolloin toimittajan rinnalla työskenteli Pulkkilassa lähes päivittäin myös ilmoitusmyyjä.

Viime vuosina tietotekniikan kehittyminen, nettiyhteyksien paraneminen ja toimituksellisen aineiston niin nettiin kuin printtiin tuottaminen on muuttanut työtapoja. Olen jo testannut, että videoklippien editointi onnistuu vaikka kannonnokassa istuen.

Ennen niin ilmoitus- kuin toimitusasioissa Siikajokilaakson puoleen kääntyneet palveltiin usein toimistolla. Nykyvuosina toimistolla asioijia on ollut hyvin harvoin. Yleensä niin ilmoitus- kuin juttuvinkkiasiakkaat ottavat yhteyttä puhelimella tai sähköpostilla.

Toki kävijöiden määrään on varmasti vaikuttanut myös se, ettei Pulkkilan toimistolla ole oltu enää vuosiin paikalla joka päivä kello 8–16.

Maaliskuusta lähtien Pulkkilan toimituksessa on ollut vain toimittajan työpiste, joten isohkon toimiston vajaalla käytöllä pitäminen ei ole järkevää. Tavoitteena on, että viimeistään tammikuussa lehdellä on Siikalatvalla jälleen toimittajan työpiste. Kesällä toimittaja voi pistää toimiston pystyyn vaikka päivittäin Piippolan kunnantalolle Siikalatva kutsuu -hankkeen perustamaan etätyöpisteeseen.

Vaikka 30 vuoden ajan Pulkkilassa toimineen aluetoimituksen valot sammuvat, ei se vaikuta toimittajan jutun tekoon saamiseen. Juttuideat täytyy vain ilmaista Pulkkilastakin ajoissa, kun paikalle tullaan vähän kauempaa. Ruukin toimituksessa palvellaan yhä tuttuun tapaan.

Juttuideoiden esittämisen suhteen pätee yhä toive: esittäkää pyynnöt suoraan toimittajalle hyvissä ajoin ennen tapahtumaa. Toimitus päättää, mihin aiheisiin tartumme.

Ihanaa kesää kaikille!