Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Yh­teis­työl­lä tu­le­vaan

18 uuden maakunnan toiminta käynnistyy 1.1.2019 ja uusien maakuntien muodostamisten myötä sote palveluiden järjestäminen tulee siirtymään maakunnille. Valtio tulee rahoittamaan maakuntien toiminnan.

Verotulojen ja valtionosuuksien siirto yhdistettynä merkittäviin kustannuseroihin tulee johtamaan muutoksiin kuntien taloudessa. Täytyy muistaa, että sote uudistuksenkin jälkeen kuntien tehtävänä pysyy terveyden ja hyvinvoinnin edistäminen ja sitä työtä tehdään kunnissa myös eri sektoreilla.

Toisaalta on hyvä muistaa, että kunnat voivat myös vielä vuosina 2017 ja 2018 vaikuttaa tuleviin sosiaali- ja terveydenhuollon lähipalveluihin vaikkapa esimerkiksi palveluseteleiden käyttöön otoilla.

Maaseudulla asumisen edellytyksiä voidaan ylläpitää jatkossakin, jos asiat tehdään yhteistyöllä, oikea-aikaisella vaikuttamisella ja asioiden esille nostamisella.

Elinkeinoelämän turvaaminen ja vahvistaminen on kehittämisen peruskiviä. Kunnan kannattaa panostaa siihen, että kuntalaisilla on työtä. Kunnan tärkeä tulonlähde kun on kunnallisvero.

Luottamushenkilön tehtävä on edustaa kuntalaisia ja tuoda osaamisensa kunnalliseen päätöksentekoon. Toimiessani vajaat kaksikymmentä vuotta kuntapuolella sekä työntekijä-, että viranhaltijatasolla, opin ettei kukaan voi tehdä kaikkea, mutta jokainen voi tehdä jotakin ja jos jokainen tekee jotain, kaikki tulee tehdyksi.

Nykyinen yrittäjyys on puolestaan laajentanut näkökulmaa entisestään asioiden monipuoliseen tarkasteluun. Asioilla kun on aina monta puolta. Tottahan toisaalta on myös sekin, että jos etsii vain vikoja, ei muuta löydäkään kuin niitä.

Voin luvata tekeväni parhaani, niillä tiedoilla ja taidoilla, jotka ovat tähän mennessä kertyneet – ja avoimella vuorovaikutuksella kuntalaisten ja viranhaltijoiden kanssa.

Suhtaudutaan luottavaisesti kuntien tulevaisuuteen haasteista huolimatta. Yhteisten päämäärien saavuttaminen on mahdollista – luottamuksella ja yhteistyöllä sekä avoimella vuoropuhelulla.

Pilvi Härmä

Pyhäntä, Keskustan ehdokas