Tämän kevään Siikajoen lukion ylioppilaat saivat todistuksensa ja valkolakkinsa tänään Ruukin koulukeskuksessa. Lämpimässä juhlassa tuoreet ylioppilaat lähetettiin maailmalle omaa polkuaan etsimään monin kannustavin sanoin.
Ihan helpolla eivät ylioppilaat ole lakkiaan saaneet, vaan takana on paljon työtä.
– Ennen kuin ylioppilaslakki on päässä, on takana 45 000 oppituntia ja 4 000 kertaa on tehty läksyjä. Takana on paljon ja edessä on paljon, totesi lehtori Riikka Junttila-Rantanen puheessaan.
Oppiminen ei lopu lukioon, vaan koko elämä on kasvua. Ylioppilaat ovat Junttila-Rantasen mukaan saaneet vahvan sivistyspohjan oppia lisää ja ovat hyvässä kasvun alussa.
– Toivon, että jaksatte haastaa itsenne vielä tulevaisuudessakin, hän kannusti.
Kannustusta antoi myös 50 vuotta sitten Ruukin lukiosta ylioppilaaksi päässyt Juhani Vaskuri, joka kehotti säilyttämään tiedonjanon, uuden uteliaisuuden ja oppimisen janon. Elämää jo jonkin matkaa taivaltanut Vaskuri muistutti, ettei elämä ole pelkkää työtä.
Vanhemman puheenvuorossa Sini Yrjänä rohkaisi valkolakkeja uskomaan unelmiin ja tavoittelemaan niitä. Elämässä parasta ovat rakkaus, unelmointi ja se, että saa tehdä sitä työtä mitä haluaa.
– Onnellinen ihminen on se, joka voi elää omana itsenään ja voi aina olla sellainen kuin juuri sillä hetkellä on, Yrjänä tähdensi.
Paljastuksiakin juhlassa kuultiin. Ylioppilaan puheenvuoron käyttänyt Joakim Junnila tunnusti, että on ryhmätovereittensa kanssa saanut koululla vahinkoakin aikaan. Lamppuja on tippunut ja muovimattoon on tullut piirreltyä.
– Olemme kantaneet vastuun yhdessä niin iloista kuin sotkuistakin. Olemme olleet hyvä ryhmä, ja siihen on mahdollisuuden antanut pieni lukio, jossa on välittävä ja loistava henkilökunta. Meitä on kannustettu yrittämään ja saavuttamaan enemmän opettajien ja luokkakavereiden tuella, Junnila kiitti.