Yrityksille tontteja ja laajakaista, seisoo Siikajoen yrittäjyystoimikunnan kehitettävien asioitten listan kärjessä. Luetteloon kuuluvat myös kuntamarkkinointi, matkailu ja asunnot, sanoo toimikunnan varapuheenjohtaja ja Siikajoen yrittäjien puhenjohtaja Tuomas Ketola.
Yrittäjyystoimikunta perustettiin Siikajoelle 2017. Toimikunnassa on eri alojen yrittäjien ja kunnan edustajia, ja hommana heillä on miettiä kehitettäviä asioita, kuten miten pienet tuottajat pystyisivät osallistumaan kunnan hankintoihin. Nyt paljon toiveita lastataan valmisteilla olevan uuden maankäyttöstrategian harteille.
– Tontteja pitää olla kaavoitettuna. Uusia yrityksiä ei kuntaan saa, jos ei ole osoittaa valmista tonttia. Ei tuleva yrittäjä ala kahta vuotta odottelemaan, Ketola tähdentää.
Naapurikunnissa yritysten tonttitarpeet on otettu huomioon paremmin ja toimikunta haluaa Siikajoen samalle lähtöviivalle. Toisten tavoittamiseksi tarvitaan myös tehokkaampaa kuntamarkkinointia, jolla hoksautetaan, miten hyvällä paikalla Siikajoki liikenteellisesti on.
– Ei ole logistisesti sen parempaa paikkaa kuin Kasitien varsi Revonlahdella. Revonlahti on ihan kuningaspaikalla, Ketola toteaa.
Erilaiselle matkailuyrittämiselle Siikajoella olisi hyvät puitteet. On joki, meri ja rauhallisia kyliä.
– Siikajoenkylällä on todella mahtavia paikkoja matkailun ja vapaa-ajanasumisen kannalta. Mahdollisuuksia on, olisi hyvä olla valmiit paketit mitä tarjota, Ketola tuumii.
Vaikka uudet asukkaat eivät ole yrittäjyystoimikunnan murhe, on sitäkin mietitty ja huomattu tonttikaupan pullonkaula: Kunnan tontit ovat pieniä ja kalliinpuoleisia eivätkä yksityiset hanakasti rantatonttejaan myy.
– Kun ja jos etätyö alkaa yleistyä, on Siikajoella hyvät mahdollisuudet, Ketola muistuttaa.
Ensimmäistä kauttaan valtuustossa istuva Ketola on huomannut toimikunnan olevan tarpellinen keskustelufoorumi. Sen kautta yrittäjien ääni kantautuu paremmin päättäjien korviin.
– Päättäjillä ei ole tietoa, mitä ja missä meillä on. Näitä asioita on hyvä tuoda esille, hän toteaa.
Valtuustossa Ketola on huomannut osan valtuutetuista olevan sitä mieltä, että jos ei itse jotain tarvitse, niin ei muutkaan. Tämä asenne on näkynyt esimerkiksi laajakaista-asiassa. Kun netti kotona toimii kapulan kautta, ei valokuitua tarvitse muutkaan.
– Se on hölmöläisten hommaa. Eihän se niin mene, hän puuskahtaa.
Kun maankäyttöstrategia ja laajakaista saadaan ratkaistua, on kuntamarkkinointia Ketolan mukaan helppo lähteä tekemään. Moni asia kun on Siikajoella hyvin. Yrityskulttuuri on vahva ja yritysrakenne on monipuolinen. On isoja ja pieniä, maataloutta ja teollisuutta. Ja ne kulkuyhteydet ovat hyvät.