Yt-neu­vot­te­lut käyn­nis­sä – vaa­ras­sa enin­tään 23 työ­päik­kaa

Mehiläisen, Siikalatvan työntekijöiden luottamusmies Sirpa Kärki toivoo, että läpi neuvotteluiden jatkuu aito vuoropuhelu työntekijöitä edustavien luottamushenkilöiden ja työnantajan kesken. Päätavoitteena on, ettei henkilöstövähennyksiä tulisi.
Mehiläisen, Siikalatvan työntekijöiden luottamusmies Sirpa Kärki toivoo, että läpi neuvotteluiden jatkuu aito vuoropuhelu työntekijöitä edustavien luottamushenkilöiden ja työnantajan kesken. Päätavoitteena on, ettei henkilöstövähennyksiä tulisi.
Kuva: Sari Junnonaho

Viimeisen viikon ajan suurta osaa Mehiläisen palveluksessa Siikalatvalla olevia työntekijöitä on painanut huoli tulevaisuudesta.

Alkuvuosi on ollut uuden työnantajan palveluksessa uusien työtapojen ja toimintakulttuuriin opettelua. Tässä vaiheessa vielä kaikkien Mehiläisen, Siikalatvan työntekijöiden luottamushenkilönä toimiva Sirpa Kärki kuvailee kuluneen viikon olleen raskaan. Luottamushenkilö on elänyt työntekijöiden rinnalla tukien heitä niin työpaikallaan kuin vapaa-ajallaan puhelimeen vastaten.

Monet on yllättänyt neuvotteluiden nopea aloitusaikataulu, Mehiläisen aikaa on eletty vasta kaksi kuukautta.

Ensi järkytyksen jälkeen katsotaan kuitenkin tulevaan. Yhteistoimintaneuvottelujen ensimmäinen neuvottelupäivä oli tiistaina. Seuraavat kuusi viikkoa neuvotellaan.

– Yt-neuvottelut ovat muutakin kuin irtisanomisia. Toivotaan, että neuvottelut etenevät hyvässä hengessä loppuun asti eikä irtisanomisia tulisi.

Kärki uskoo, että työntekijöillä on aito tahto yhteistyöhön, jotta irtisanomisilta vältyttäisiin.

– Neuvottelut ovat vuoropuhelua. Toivotaan, että se johtaa hyvään lopputulokseen. Ainahan ihmisellä on halu kehittää työtään. Uskon, että kaikkien osapuolien tahto on selvitä mahdollisimman vähillä henkilöstövaikutuksilla.

Neuvotteluiden aikana luottamushenkilön rooli on olla työntekijöille olkapäänä, tukena ja kannustajana.

– Minuun saa ottaa yhteyttä ja on jo otettukin. Olen viimeisen viikon aikana ollut puhelimessa useita tunteja asian tiimoilta.

Mehiläiseen ei ole vielä valittu yksityisen puolen luottamusmiehiä. Tämän takia Kärki jatkaa siihen saakka kunnes uudet luottamusmiehet valitaan.

Neuvotteluissa on myös mukana Mehiläisestä TPTES:in ja SOSTES:in pääluottamusmiehet.

210 työntekijän keskuudessa noudatetaan yksityisen terveyspalvelualan ja sosiaalialan työehtosopimusta. Uusien luottamushenkilöiden vaali on Siikalatvalla piakkoin.

Vuodesta 2006 luottamusmiehenä toimineelle Sirpa Kärjelle yhteistoimintaneuvottelut eivät ole ensimmäiset.

Muutama vuosi sitten neuvoteltiin Helmen kanssa, kun terveyspalveluiden tuottamistapa muuttui ja toimintaa keskitettiin. Neuvotteluissa vältyttiin irtisanomisilta.

– Neuvotteluja käytiin silloin yksilötasolla, kun monen työnpiste tai toimenkuva muuttui. Niistä neuvotteluista jäi hyvä fiilis, ne olivat onnistuneet.

Kunnan palveluksesta yrityksen työntekijäksi siirryttäessä monella oli pelko palkkapussin kevenemisestä.

Huoli oli aiheeton. Palkka rakentuu eri osasista, mutta vakituisen henkilöstön kokonaispalkka ei ole muuttunut.

Työtä hoitoalalla varmasti on, mutta työ voi muuttua. Meitä tuskin voi robotit korvata

Selkeä muutos parempaan on, että uusien toimintatapojen käyttöönotto etenee nopeasti, jopa päivissä.

Kehitysidean läpi vieminen ei vaadi lautakunnan ja ehkä jopa valtuustotason hyväksyntää. Joka viikkoiset osastopalaverit on koettu hyväksi asiaksi.

Viime vuoden ovat osoittaneet, että työelämä on jatkuvaa muutosta. Oven takana odottaa maakuntauudistus.

– Työtä hoitoalalla varmasti on, mutta työ voi muuttua. Meitä tuskin voi robotit korvata, kuvailee sairaanhoitajana Siikalatvan vuodeosastolla työskentelevä Kärki.

Yt-neuvotteluissa on sovittu, ettei neuvottelujen ollessa kesken erikseen tiedota neuvotteluista tai niiden etenemisestä ulospäin tai kommentoi niiden sisältöä.

– Mielestäni neuvottelut käynnistyivät niiden aihe huomioiden varsin hyvässä hengessä, toteaa Mehiläisen palvelujohtaja Lasse Männistö.

Mahdollista henkilökunnan vähenemisen määrää on vielä ennenaikaista ennakoida.

Työnantaja on kuitenkin antanut alustavana näkemyksenään, että henkilöstön määrä saattaa vähentyä enintään 23 työntekijän verran.

 
Ilmoita asiavirheestä