Finn­ve­ran maa­ta­lous­yrit­tä­jil­le koh­dis­tu­va takaus auttaa etenkin omis­ta­jan­vaih­dok­sis­sa

Toukokuusta alkaen maatalousyrittäjät ovat voineet saada takausta investointeihin tietyin ehdoin Finnveralta. Apua siitä voi olla suuriin investointeihin tai omistajanvaihdoksiin.

Siikajokilaakso
Jarmo Pistemaa korostaa pitkälle kantavan suunnittelun tärkeyttä.
Jarmo Pistemaa korostaa pitkälle kantavan suunnittelun tärkeyttä.
Kuva: Ville Koivuniemi/arkisto

Toukokuussa voimaan astunut laki mahdollistaa Finnveralle osallistumisen maatalouden investointien takaamiseen. Asiantuntijoiden mukaan isoille investoinneille tarkoitettu tuki voi auttaa erityisesti omistajanvaihdoksissa ja suurissa investoinneissa

Osaltaan taustalla on Petteri Orpon hallituksen tavoite kaksinkertaistaa elintarvikevienti seuraavien viiden vuoden aikana.

Kesällä on aikaa lukea ja viihtyä!

Nappaa Siikajokilaakso Digin _1. kk vain 1 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat ja videot Uutiset sähköpostiisi Tilaajaedut Pelit
Mainos
Siikajokilaakson pelit

Pelaa Siikajokilaakson digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä