K-kaup­pias vaihtuu Kes­ti­läs­sä

Kestilässä vaihtuu K-Market Eväsrepun kauppias. Uuden kauppiaan hakuprosessi on parhaillaan käynnissä. Rousut jatkavat kauppiaana kunnes uusi kauppias aloittaa.

– Kestilässä toiminta jatkuu täysin normaalina. Yhdessä hoidetaan toistaiseksi kaupan normaaliarkea hyvien työntekijöidemme kanssa, Hanna Rousu lupaa.

Kestilässä kauppaa elokuusta 2011 pitäneet Hanna ja Pertti Rousu aloittavat vappuna Oulun K-market Heinäpään kauppiaina. Heinäpään nykyinen kauppiaspari jää 37 kauppiasvuoden jälkeen eläkkeelle, kun Rousut vastaanottavat toisen kauppapaikkansa.

– Lähdemme Kestilästä haikein mielin, täällä on ollut hyvä olla kauppiaana. Mutta olemme toisaalta into pinkeänä, kun pääsemme uuteen kauppaan, Hanna ja Pertti Rousu kertovat.

Vaikka kauppapaikka vaihtuu, säilyy perheen koti toistaiseksi Kestilässä.

Ilmoita asiavirheestä