Tilaajille

Poh­jois-Poh­jan­maal­le on vi­reil­lä eniten uu­siu­tu­vaa ener­giaa: 123 tuu­li­puis­toa ja 26 au­rin­ko­voi­ma­laa

Yli puolet koko maan uusista tuulihankkeista on vireillä Pohjois-Pohjanmaalle ja Lappiin. Pohjois-Pohjanmaa on myös aurinkovoimassa maan vilkkaimpia alueita.

Pohjois-Pohjanmaalle ja Lappiin on vireillä yli puolet maan tuulivoimasta. Kuvan voimalat ottivat aurinkoa vuodenvaihteen kaamoksessa Tornion Röyttän edustalla.
Pohjois-Pohjanmaalle ja Lappiin on vireillä yli puolet maan tuulivoimasta. Kuvan voimalat ottivat aurinkoa vuodenvaihteen kaamoksessa Tornion Röyttän edustalla.
Kuva: Jussi Saarela / arkisto

Pohjois-Pohjanmaalle on vireillä enemmän uusiutuvan energian tuotantoa kuin yhteenkään toiseen maakuntaan.

Hyvää äitienpäivää!

Siikajokilaakso Digin _1. kk vain 1 €_

Kaikki sisällöt verkossa ja sovelluksessa Näköislehti keskiviikkoisin ja arkisto Kuvagalleriat ja videot Uutiset sähköpostiisi keskiviikkoisin
Mainos
Siikajokilaakson pelit

Pelaa Siikajokilaakson digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä