SM-kul­ta­ki­ma­ra Pulk­ki­lan nai­sil­le – Ahon ja Väy­ry­sen tuo­mi­si­na viisi kir­kas­ta mitalia

Teija Ahon saalis oli kaksi kultamitalia. Arkistokuva viime kesältä.
Teija Ahon saalis oli kaksi kultamitalia. Arkistokuva viime kesältä.
Kuva: Sari Junnonaho

Suomen Aikuisurheiluliiton SM-hallikisat pidettiin viikonloppuna Helsingissä. Mukana oli kolme urheilijaa Siikalatvan Pulkkilasta.

Naiset 80-sarjassa nykyisin kilpaileva Sanni Väyrynen toi kisoista komean kolmen juoksukullan sarjan. 60 metrillä voitto lähti ajalla 15,03, 200 metrillä ajalla 56,40 ja 400 metriä Väyrynen pinkoi voittoon aikaan 2.19,05.

Naiset 45-sarjassa kilpailleen Teija Ahon saalis oli kaksi kultamitalia. Kuulassa voitto heltisi tuloksella 10,46 ja painonheitossa tuloksella 10,77.

Naisten mukana kisaamassa oli myös miehet 75-sarjassa kilpaileva Tatu Ruotsalainen. Hän tuli kuulassa seitsemänneksi tuloksella 8,85.

Ilmoita asiavirheestä