Vesilintukantojen alamäki jatkuu. Kesän 2024 vesilintulaskentojen perusteella monen lajin pitkän aikavälin taantuma syvenee tai kantojen alamäki ei ole kääntynyt nousuun.
Vesilintukannat ovat pitkällä aikavälillä taantuneet sekä rehevillä että karuilla vesillä. Syyt vähentymiseen rehevillä vesillä ovat moninaiset. Osa lajeista kärsii etenkin rehevöitymisestä ja veden värin tummumisesta. Osalla lajeista vieraspetojen runsaus on todennäköisesti tärkeä taantumisen syy.
Sinisorsan Suomen pesimäkanta oli huipussaan vuoden 2015 tietämillä, josta kanta on pienentynyt kymmenessä vuodessa noin 23 prosenttia. Tavin Suomen pesimäkanta on pitkällä aikavälillä pienentynyt 26 prosenttia. Haapanan Suomen pesimäkanta on pienentynyt 39 vuodessa peräti 59 prosenttia. Telkän Suomen pesimäkanta on pienentynyt pitkällä aikavälillä 13 prosenttia.