Juhlapyhät ovat raskasta aikaa ihmisille, jotka joutuvat viettämään ne vasten tahtoaan yksin. Taustalla voi olla monenlaisia syitä kuten puolison kuolema, lasten aikuistuminen ja poismuutto kotoa tai avioero. Varsinkin ensimmäinen vuosi suurten elämänmuutosten jälkeen tuo tunteet vahvoina pintaan.
Tilanne näkyy kasvavana keskusteluavun tarpeena. Puheluita tulee valtakunnallisiin auttaviin puhelimiin runsaasti esimerkiksi joulun aikaan. Mieli ry:n kriisipuhelimessa joulu on havaittavissa soittajien puheissa jo useita viikkoja etukäteen. Monet auttavat tahot ovat tehostaneet toimintaansa entisestään myös korona-ajan vuoksi.
Siikajokilaaksossa ja lähialueilla toimivaan Jokilaaksojen sosiaali- ja kriisipäivystykseenkin tulevissa puheluissa yksinäisyys kuuluu.