Tilaajille

Lähes kaikki Ke­la-tak­sit kus­kaa­vat vain yhtä asia­kas­ta ker­ral­laan, sillä mat­ko­jen yh­dis­tä­mi­nen on vaikeaa

Pohjois-Pohjanmaalle mak­se­taan isoim­mat kor­vauk­set Ke­la-kyy­deis­tä. Riski korvausmenojen kasvulle on olemassa, kun hyvinvointialueet karsivat palveluverkkoa, sanoo Kelan erikoistutkija Päivi Tillman.

Pudasjärven Kouvalla asuva Seppo Kylmäluoma sai keskiviikkona Kela-kyydin OYSiin ja takaisin Hannu Ylitalolta. Taksiyrittäjä kertoo, että Kela-kyytejä yhdistellään sen mitä voidaan, mutta syrjäseuduilla asuu vähän väkeä. Useimmilla ajoilla kyydissä istuu vain yksi asiakas.
Pudasjärven Kouvalla asuva Seppo Kylmäluoma sai keskiviikkona Kela-kyydin OYSiin ja takaisin Hannu Ylitalolta. Taksiyrittäjä kertoo, että Kela-kyytejä yhdistellään sen mitä voidaan, mutta syrjäseuduilla asuu vähän väkeä.
Mainos
Siikajokilaakson pelit

Pelaa Siikajokilaakson digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä