Lataa nyt: Sii­ka­jo­ki­laak­so-so­vel­lus pitää sinut kiinni pai­kal­lis­uu­ti­sis­sa

Mainos: Tutustu Siikajokilaakso Digiin eurolla kuukausi - tilaa tästä

Tilaajille

Muis­ti­sai­rai­den omaiset tekevät tärkeää työtä, mutta jäävät itse pal­ve­lui­den ul­ko­puo­lel­le

Muistiasiantuntija ja väitöskirjatutkija Ulla Halonen sanoo, että erilaisissa politiikkapapereissa ja selvityksissä annetaan ymmärtää, että muistisairaita läheisiään hoitavien omaishoitajien rooli on tärkeä. Tukea ja palveluita luvataan, mutta Halosen tutkimuksen perusteella omaishoitajat eivät kuitenkaan saa niitä riittävästi.

Muistisairaudet ovat suurin syy omaishoidolle. Tällä hetkellä Suomessa on noin 200 000 muistisairasta ja 50 000 virallista omaishoitajaa. Säännöllisesti läheistään auttaa 1,2 miljoonaa suomalaista. Ilman läheisen apua 60 000 sairastunutta olisi laitoshoidossa.

Syitä tuen ja palveluiden puuttumiseen on useita. Esimerkiksi kaikkia omaishoitajia ei virallisesti tunnisteta. Raahessa maanantaina puhunut Halonen sanoo, että jotkut hoitavat sairastunutta omaistaan täysin tukijärjestelmien ulkopuolella.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.