Pohteen entisen työn­te­ki­jän epäil­lään ker­to­neen asia­kas­tieto­ja si­vul­li­sil­le – hy­vin­voin­ti­alue teki tut­kin­ta­pyyn­nön po­lii­sil­le

Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde epäilee entisen työntekijänsä rikkoneen salassapito- ja vaitiolovelvollisuutta. Pohde kertoo asiasta tiedotteessa.

Pohteen mukaan työntekijä katseli asiakas- ja potilastietoja luvatta ja kertoi salassa pidettäviä tietoja eteenpäin sivullisille. Kyse oli kahdesta erillisestä tapauksesta.

Tiedot ovat koskenee asiakkaita, joihin työntekijällä on ollut asiakassuhde.

Lisäksi saman henkilön epäillään katselleen oikeudettomasti 13 sosiaalihuollon ja terveydenhuollon asiakkaan tietoja tietojärjestelmästä.

Pohde kertoo tehneensä asiasta tutkintapyynnön poliisille ja ilmoituksen tietosuojavaltuutetulle.

Henkilö ei ole enää Pohteen palveluksessa.

Pohde kertoo olleensa yhteydessä kaikkiin asiakkaisiin, joita epäilty salassapito- ja vaitiolovelvollisuuden rikkominen koskee. Pohde aikoo ottaa myös henkilökohtaisesti yhteyttä kaikkiin niihin asiakkaisiin, joita epäilty asiakas- ja potilastietojen oikeudeton käsittely koskettaa.

Tiedotteen mukaan potilaiden tai asiakkaiden ei tarvitse olla yhteydessä Pohteeseen.

Pohteen työntekijä saa käsitellä asiakas- ja potilastietoja vain siinä määrin kuin se on välttämätöntä oman työtehtävän ja asiakkaan tai potilaan palvelun ja hoidon kannalta. Henkilöstä koulutetaan henkilötietojen käsittelyyn.

Tiedotteen mukaan asian käsittely on siirtynyt poliisille, eikä Pohde tiedota asiasta enempää.

Mainos
Siikajokilaakson pelit

Pelaa Siikajokilaakson digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä