Lataa nyt: Sii­ka­jo­ki­laak­so-so­vel­lus pitää sinut kiinni pai­kal­lis­uu­ti­sis­sa

Mainos: Tutustu Siikajokilaakso Digiin eurolla kuukausi - tilaa tästä

Tilaajille

Va­lo­kui­tua Py­hän­nän ke­vää­seen

Kehittämisohjelmatuki varmisti valokuituverkon rakentamisen.

Pyhäntä

Siikaverkko Osuuskunta on saanut Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskuksen myöntämää Manner-Suomen maaseudun kehittämisohjelmatukea noin 800 000 euroa valokuituverkon rakentamiseen Pyhännälle. Saatavan tuen ja Pyhännän kunnan lainatakauksen myötä valokuituverkon rakentaminen Pyhännälle alkaa keväällä 2021.

– Tavoitteena on saada Pyhännän taajama ja Lamujoen varsi sekä Iso-Lamujärven alue rakennettua kesän 2021 aikana. Muille alueille tarvitaan vielä lisää liittymätilauksia, että valokuituverkko on mahdollista toteuttaa, hallinnon yhteyshenkilönä toimiva Jukka-Pekka Kivioja kertoo.

Pyhännän kunnassa on oltu vahvasti verkon rakentamisen kannalla ja omat kiinteistöt tullaan liittämään Siikaverkon valokuituverkkoon.

– Kuitu on tulevaisuutta ja vetovoimatekijä.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.