
Ensi lauantai 27. elokuuta on kuukauden viimeinen lauantai ja huvilakauden päätöspäivä. Tuolloin vietetään venetsialaisia yleensä ilotulituksen ja ulkotulien kanssa.
Jokilaaksojen pelastuslaitos sallii ilotulitteiden käytön taajamien ulkopuolella vesistöjen läheisyydessä lauantaina kello 18.00–24.00. Ilotulittamisesta ei tarvitse tehdä erillistä ilmoitusta pelastusviranomaisille.
Ilotulitus taajama-alueilla vaatii pelastusviranomaiselle tehtävän ilmoituksen.
Ilotulitusnäytöksestä tulee ilmoittaa etukäteen poliisille. Näytöksiä saa pitää ainoastaan Turvallisuus- ja kemikaaliviraston (Tukes) hyväksymä yritys. Lisäksi näytöksestä pitää laatia pelastussuunnitelma.
Lupa perustuu kemikaaliturvallisuuslakiin (390/2005) 92 §:n ja koskee yksityiseen kulutukseen tarkoitettujen ilotulitteiden käyttämistä.
Ruohikko- ja/tai metsäpalovaroituksen voimassa ollessa tai kovan tuulen aikana ilotulitteiden ampuminen on kiellettyä. Ilotulitteita ampuessa on huomioitava oma, muiden henkilöiden sekä ympäristön turvallisuus. Jos juhlapaikka ei ole tuttu, tulee selvittää etukäteen juhlapaikan osoitetiedot, jotta avun perilletulo varmistuu.