Tunnustusta aktiivisille kyläläisille: Re­von­lah­ti on maa­kun­nan vuoden kylä

Mainos: Syksyn supertarjouksena Siikajokilaakso Digi 6 kk vain 29 €, tilaa tästä!

Lukijalta
Kolumni
Tilaajille

Kato, kato Joseph Owindi

Tummaihoisia ulkomaalaisia oli Suomessa 1960-luvulla vielä vähän. Tampereen yliopistossakin opiskeli tuohon aikaan ainoastaan yksi tummaihoinen henkilö. Hän oli Joseph Owindi Keniasta. Joseph oli tullut Suomeen alun perin oppilaaksi kansanopistoon/kansankorkeakouluun. Sitä reittiä hän pääsi opiskelemaan yliopistoon pääaineenaan sosiologia.

Ihmisenä Joseph oli vaatimaton. Hän ei tehnyt erilaisuudestaan numeroa, ei ärsyttänyt ketään, pukeutui aina siististi ja oli kohtelias kaikille, vaikka vastaan tulleet ihmiset eivät häntä aina samoin kohdelleetkaan.

Kokemuksistaan Suomessa Joseph kertoo kirjassaan Kato, kato nekru (WSOY 1972). Josephin mukaan Suomessa oleminen afrikkalaisena tarkoitti ainakin tuolloin sitä, että ”pelottaa lapset ja mummut lähes kuoliaaksi pelkällä ihonvärillään”.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.