Pienen Tuomiojan kylän suuri ponnistus alkaa olla viittä vaille valmis. Komean uuden seurantalon työmaa on edistynyt rivakasti jopa etuajassa.
Urakoitsija Rakennus ja Sisustus Pate sai oman osuutensa valmiiksi pari kuukautta etuajassa ja ahkerasti mukana olleiden talkoolaisten ansiosta hankeaika alittuu puolella vuodella. Takaraja oli vuoden lopussa.
– Talkoolaisten ja rakennusliikkeen yhteistyö on toiminut hyvin, Tuomiojan nuorisoseuran puheenjohtaja Tuomas Parttimaa kiittää.
Tarkoitus on ottaa talo käyttöön kesäkuussa ja heinäkuussa nuorisoseuran kesäteatteri korkkaa näyttämön.
Näyttämö on talon sydän ja sielu. Seutukunnan suurimmalla näyttämöllä on tilaa 80 neliömetriä ja se varustetaan nykyaikaisella valo- ja äänitekniikalla.
– Lava on salin ykkösprioriteetti. Se on tarkoitettu esiintymiseen, näyttelemiseen ja konserteille, Parttimaa tähdentää.
Näyttämölle ei tule kiinteitä rakenteita, vaan kulissit ovat liikuteltavia elementtejä. Näyttämön av-tekniikkaan on panostettu, ja valoja sekä äänentoistoa ohjataan yläkerrasta.
– Talon hienous on av-ohjaamo. Siellä saavat valomestari ja äänimestari rauhassa toimia, Parttimaa myhäilee.
Salissa on vapaata tilaa noin 220 neliömetriä. Sinne mahtuu täysimittainen ja -korkuinen lentopallokenttä. Rakennuksen yläkerrassa on noin 130 neliön kerhotila, jonne tulee oma sisäänkäynti ulkokautta.
Seurantalo tarvitsee enää muutaman oven, sähkö- ja lvi-töiden loppusilauksen, pinnoitetta lattiaan, maalia pintaan ja keittiökalusteet kohdalleen. Talkoita työmaalla tehty tähän mennessä noin 3 500 tuntia.
Viime kesänä seuran hallitusta jännitti, miten homma lähtee käyntiin, mutta talkoohenki iski kaikki ällikällä.
– On tiedetty, että tämä on seudun aktiivisin kylä, mutta ei tiedetty, että näin aktiivinen, nauraa Parttimaa.
Talkoilun mallia näytti viime kesänä Heikki Virtanen, joka kaivinkoneellaan teki kaikki tarvittavat maanrakennustyöt. Hän teki talon pohjan ja kaivoi maalämpöputket kenttään. Talkoita on organisoinut Matti Mannermaa.
– Talkoolaisille ja hyvälle kylähengelle kiitos ja hatun nosto! Lahjoittajille ja rahoittajille kiitos myös, monet ovat halunneet kantaa kortensa kekoon, kun näkivät että hanke lähti alkuun, Parttimaa sanoo.
Epäilijöitä oli alussa paljon. Mutta kylällä oltiin vedenjakajalla; seurantalo oli huonon sisäilman vuoksi mennyt käyttökieltoon 2016, eikä kylällä ollut enää lämmintä harrastus- ja toimintatilaa.
– Nyt on ja pysyy. Voisi sanoa, että tämä on seutukunnan tervehenkisin talo, Parttimaa naurahtaa.
Rakennus on ainoa laatuaan koko Suomessa, sillä missään muualla maassa ei ole uutta nuorisoseurantaloa rakenteilla. Tuomiojan talo ei silti ole vain oman kylän väelle, vaan se on tehty koko seutukunnan tarpeisiin. Siellä voi järjestää vaikka perhejuhlia ja muita tilaisuuksia sekä yritysten koulutus- ja muita tilaisuuksia.
– Sauna puuttuu, mutta äkkiä telttasauna pihalle laitetaan, vinkkaa seuran aktiivi Matti Kelloniemi.