Toukokuun 30. päivään saakka on mahdollista tutustua Rantsilassa, kirjaston näyttelytilassa talven aikana Jokihelmen opiston taito- ja taideainekursseilla syntyneistä töistä koottuun näyttelyyn.
Siikalatvan eri kylillä on ollut kevään aikana esillä yksittäisten kurssien töitä. Rantsilassa on esillä läpileikkaus talven satoon kaikilta kyliltä koottujen töiden näyttelyn muodossa.
Taito- ja taideaineiden kevätnäyttelyn avajaisia vietettiin tavanomaista juhlallisemmin, koska tänä vuonna tulee kuluneeksi 60 vuotta kansalaisopistotoiminnan käynnistymisestä nykyisen Jokihelmen opiston alueella.
– Näyttelyssä on esillä upeita töitä kuvataidekoululaisilta ja vapaan sivistystyön kurssilaisilta. Kurssilaiset edustavat hyvin elämänkaariajattelua eli tekijät ovat kouluikäisistä noin 90-vuotiasiin. Ilta oli iloisten kohtaamisten ja vilkkaan puheensorinan aikaa, kuvailee Jokihelmen opiston rehtori Anu Hultqvist.