Siikajoen kunnanvaltuutetut istuivat tiistaina ensimmäisellä kyselytunnillaan. Kunnassa on otettu käyttöön aivan uusi käytäntö, eli valtuutetut saavat jättää ennakkoon kysymyksiä, joihin viranhaltijat valmistelevat vastaukset, ja asiat käydään yhteisesti kyselytunnilla läpi.
Kyselytunti lähetettiin kunnan youtube-kanavalla. Linkki lähetykseen löytyy kunnan nettisivuilta. Kyselytunnin tallennetta oli katsottu keskiviikkona kello 14 mennessä jo 90 kertaa.
Valtuuston puheenjohtaja Pilvi Härmä toivoo, että valtuutetut lähettäisivät rohkeasti kysymyksiä ennakkoon.
– Tässä kyselytunnilla saadaan paljon laajemmat vastaukset kuin varsinaisessa valtuuston kokouksessa. Siellä ne tulevat muissa asioissa, ja monestikaan paikalla ei ole viranhaltijoita, joita kysymykset koskevat. Näkisin, että tämä on kaikkien etu, Härmä totesi.
